Energa rozniosła Anwil w czwartej kwarcie i wyrównała bilans ćwierćfinału

W czwartym meczu fazy play off Energa Czarni Słupsk, po pięknej walce, zwyciężyli w Hali Gryfia Anwil Włocławek 83:76 (16:17, 25:18, 18:29, 24:12). Do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji konieczne będzie zatem rozegranie piątego spotkania, które odbędzie się w niedzielę we Włocławku!

Przed spotkaniem w korzystniejszej sytuacji znajdował się najlepszy zespół fazy zasadniczej PLK - Anwil. W dotychczasowej rywalizacji włocławianie prowadzili 2:1, jednak byli świadomi, że o wygraną w Hali Gryfia nie będzie łatwo. Na inaugurację ćwierćfinałów ulegli bowiem "Czarnym Panterom" na ich parkiecie 72:82. Następne dwa mecze padły jednak łupem podopiecznych Igora Milicicia i w czwartek stanęli przed szansą postawienia kropki nad "i".

W pierwszej kwarcie drużyny szły łeb w łeb, lecz ostatecznie minimalnie lepszy okazał się Anwil, wygrywając 17:16. W ekipie gości największą skutecznością popisał się Josip Sobin, który dwoma rzutami z wyskoku oraz jednym hakiem, zapisał na swoim koncie sześć punktów. Wśród gospodarzy ciężko było wskazać jednego lidera. Na wyróżnienie z pewnością zasłużyli Marcus Ginyard oraz Łukasz Seweryn.

W drugiej partii miejscowi wzięli sprawy we własne ręce! Na początku "za trzy" rzucił Anthony Goods, a potem wykorzystał jeszcze dwa rzuty wolne. Następnie do głosu doszedł Chavaughn Lewis i rzutami wolnymi, dwoma lay-upami oraz jednym rzutem z wyskoku wywalczył dla swojej drużyny osiem "oczek". Wśród Rottweilerów prym wiódł James Washington, który zaledwie trzema rzutami zdobył dziewięć punktów!

Po przerwie do roboty wzięli się włocławianie i zdobyli aż o dziewięć punktów więcej niż gospodarze i tym samym wyszli na pięciopuntkowe prowadzenie. Od rzutu "za trzy" zaczął co prawda zawodnik Energi Seweryn, jednak później skuteczniej punktowali goście, głównie dzięki efektywnej grze Nemanji Jaramaza. Chorwat wykorzystując szeroki wachlarz swoich umiejętności rzucił bowiem aż jedenaście punktów. Cóż za kwarta w wykonaniu Anwilu!

W decydującej odsłonie przyjezdni utracili jednak skuteczność, jaka charakteryzowała ich poczynania w poprzedniej partii. Niesamowitą determinację i waleczność pokazały przy tym "Czarne Pantery" i ostatecznie przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę! Rywali dobił Grzegorz Surmacz, w ciągu minuty zdobywając w końcówce pięć "oczek".

Do wyłonienia półfinalisty konieczny będzie zatem, decydujący o wszystkim, piąty mecz, który rozegrany zostanie w niedzielę we Włocławku. W półfinałach zagrają na pewno Polski Cukier Toruń, a także BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Do rozstrzygnięcia pozostał jeszcze ostatni ćwierćfinał pomiędzy MKS Dąbrową Górniczą i BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski. W dotychczasowej rywalizacji drugi z wymienionych zespołów prowadzi 2:1.

Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 83:76 (16:17, 25:18, 18:29, 24:12)

Energa Czarni Słupsk: Chavaughn Lewis 26, Marcus Ginyard 15, Grzegorz Surmacz 12, Anthony Goods 7, Łukasz Seweryn 6, David Kravish 6, Dallin Bachynski 4, Mantas Cesnauskis 4, Piotr Dąbrowski 3.

Anwil Włocławek: Nemanja Jaramaz 13, James Washington 13, Josip Sobin 11, Paweł Leończyk 10, Kamil Łączyński 8, Toney McCray 6, Tyler Haws 5, Kacper Młynarski 5, Mateusz Bartosz 3, Fiodor Dmitriew 2.

12 maja (piątek)

godz. 17:30 Polpharma Starogard Gdański - Stelmet BC Zielona Góra (mecz 4), Polsat Sport Extra *

godz. 19.50 MKS Dąbrowa Górnicza - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. (mecz 4), emocje.tv *

* w przypadku wcześniejszego zakończenia rywalizacji Polpharma - Stelmet mecz z Dąbrowy Górniczej przechodzi do Polsatu Sport Extra

14 maja (niedziela):

godz. 17:30 ew. mecz piąty Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk lub Polski Cukier Toruń - Rosa Radom, Polsat Sport

15 maja (poniedziałek):

godz. 17:30 ew. mecz piąty Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański lub BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - MKS Dąbrowa Górnicza, Polsat Sport.