Feyenoord Rotterdam mistrzem Holandii! Hattrick Kuyta (WIDEO)

Feyenoord Rotterdam po raz piętnasty w historii został mistrzem Holandii! Dirk Kuyt i spółka przypieczętowali tytuł, wygrywając w ostatniej kolejce Eredivisie z Heraclesem Almelo 3:1. Paterę za mistrzostwo wręczył Jerzy Dudek. Ajax Amsterdam trzeci rok z rzędu musi się zadowolić wicemistrzostwem...

Przed 34. serią spotkań szansę na tytuł miały dwie drużyny. Feyenoord Rotterdam i Ajax Amsterdam w tabeli dzielił tylko punkt, więc jedni i drudzy musieli wygrać i liczyć na porażkę najgroźniejszego rywala.

Już w 1. minucie kibice na Du Kuip eksplodowali radością. Kuyt wykorzystał fatalny błąd obrońcy i mocnym strzałem z ostrego kąta pokonał bramkarza. W ten sposób stał się trzecim piłkarzem Feyenoordu Rotterdam w historii, który strzelił 100 goli w Eredivisie. Wcześniej takiej sztuki dokonali Cor van der Gijp i Ove Kindvall. Na zegarze nie wybił jeszcze kwadrans, gdy Eljero Elia dośrodkował do byłego reprezentanta Holandii, po czym ten pokonał bramkarza po raz drugi. Tym razem głową.

W drugiej połowie gospodarze nadal mieli przewagę, która nawet przez moment nie podlegała dyskusji. W końcówce wywalczyli rzut karny. Do piłki podszedł Kuyt i nie zmarnował takiej okazji, kompletując hattricka! W 89. minucie goście zdobyli honorową bramkę po kapitalnym uderzeniu Petera van Ooijena.

Piłkarze Ajaksu Amsterdam także nie mieli większych problemów, żeby uporać się z Willem II Tilburg. Wygrali 3:1. Gole strzelili Kasper Dolberg, Davinson Sanchez i Davy Klaassen. Dwie asysty zaliczył Justin Kluivert. Co ciekawe, trener Peter Bosz wystawił w tym spotkaniu najmłodszą jedenastkę w historii Eredivisie. Średnia wieku wynosiła zaledwie 20 lat i 139 dni.

Kibice Feyenoordu Rotterdam bardzo długo czekali na kolejne mistrzostwo Holandii. Poprzednie świętowali w sezonie 1998/1999. Pierwsze skrzypce grali wówczas Dudek, Paul Bosvelt, Jean-Paul van Gastel, Bonaventure Kalou, Jon Dahl Tomasson czy Julio Cruz.

Feyenoord Rotterdam - Heracles Almelo 3:1 (2:0)

Bramki: Dirk Kuyt 1, 12, 84 (k) – Peter van Ooijen 89

Willem II Tilburg - Ajax Amsterdam 1:3 (0:1)

Bramki: Jari Schuurman 82 - Kasper Dolberg 38, Davinson Sanchez 48, Davy Klaassen 66