Bańka: Tour de Pologne to wspaniała promocja kraju

Inne
Bańka: Tour de Pologne to wspaniała promocja kraju
fot. PAP

- Tour de Pologne to impreza organizowana z wielkim rozmachem, niezwykle profesjonalna, będąca znakomitą promocją kraju - powiedział minister sportu Witold Bańka podczas prezentacji w Pruszkowie 74. edycji tej największej w Polsce kolarskiej imprezy.

- Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania. To spotkanie jest godne wielkich mistrzów. Tych mistrzów, którzy się przed chwilą ścigali, legend polskiego kolarstwa. Chciałbym im podziękować za to, co zrobili dla barw biało-czerwonych. Polskie kolarstwo, z sukcesami na igrzyskach i mistrzostwach świata na szosie i na torze, zaczyna zajmować godne mu miejsce. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie sport dzieci i młodzieży, program jego upowszechniania, projekty organizowane przez ministerstwo i PZKol, jak szkółki kolarskie. Piramida szkoleniowa w kolarstwie jest dobrze zbudowana - podkreślił Bańka.

 

Wyścig potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia. Trasa będzie prowadzić z Krakowa do Bukowiny Tatrzańskiej. W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. W tym sezonie organizatorzy zrezygnowali z rozgrywania etapu jazdy indywidualnej na czas, który tradycyjnie kończył rywalizację.

 

- Tym razem postanowiliśmy zmienić nieco trasę wyścigu, ale nie mogło na niej zabraknąć chociażby Krakowa, który dla nas jest tak samo ważny jak Paryż dla Tour de France. Będę dwa etapy pagórkowate, jeden typowo sprinterski i cztery górskie. To wyścig, który będzie pasował kolarzom pokroju Rafała Majki czy Vincenzo Nibalego, dla których im ciężej tym lepiej - scharakteryzował trasę dyrektor wyścigu Czesław Lang.

 

Przed rokiem wyścig wygrał Holender Tim Wellens z grupy Lotto Soudal. Najlepszy z Polaków Paweł Cieślik (Verva Activejet) zajął 19. miejsce. Była to jedna z najtrudniejszych edycji TdP. Ze względu na fatalne warunki pogodowe - zimno, mgłę i ulewę - anulowano szósty, "królewski" etap.

 

Teraz impreza będzie się odbywać w terminie późniejszym o 17 dni, a trasa w całości prowadzi po terenach południowych województw kraju. W ciągu siedmiu dni kolarze odwiedzą ponad 500 miejscowości. Po raz pierwszy metę organizatorzy z Lang Teamu wyznaczyli w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Od tego roku wyścig ma nowego sponsora głównego - Carrefour. Zwycięzca klasyfikacji generalnej, tak jak ostatnio, wyjedzie z Polski samochodem Hyundai.

 

Uroczysta gala, na której zaprezentowano trasę odbyła się na torze kolarskim w Pruszkowie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. minister Bańka, dyrektor generalny Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Martin Gibbs, przedstawiciele sponsorów, partnerów, kolarskie gwiazdy z dawnych lat. Honorowy patronat nad TdP objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

W poprzedzającym uroczystość wyścigu kolarskich legend wystartowało kilkudziesięciu weteranów szos i torów z Ryszardem Szurkowskim, Tadeuszem Mytnikiem, Józefem Gawliczkiem czy najstarszym w stawce 82-letnim Franciszkiem Surmińskim. Torowy wyścig australijski wygrał Lang przed Krzysztofem Sujką i Lechosławem Michalakiem.

ŁK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie