ME U-21: W Gdyni największe zainteresowanie meczem Hiszpanii z Portugalią

Piłka nożna
ME U-21: W Gdyni największe zainteresowanie meczem Hiszpanii z Portugalią
fot. Jakub Piasecki/Cyfrasport

W czerwcowych piłkarskich mistrzostwach Europy do lat 21 w Gdyni odbędą się trzy mecze grupy B. Największym zainteresowaniem cieszy się konfrontacja Hiszpanii z wicemistrzem sprzed dwóch lat - Portugalią. Na to spotkanie sprzedano blisko 10 tysięcy biletów.

Na Stadionie Miejskim w Gdyni, podczas rozpoczynającego się za miesiąć turnieju, 17 czerwca Hiszpania zmierzy się z Macedonią, trzy dni później zaplanowano spotkanie Hiszpanii z Portugalią, a 23 czerwca Portugalii z Macedonią. Druga z wymienionych konfrontacji cieszy się na razie największym zainteresowaniem.

 

"Na ten mecz sprzedano już prawie 10 tysięcy biletów. I trudno się dziwić, że derby Półwyspu Iberyjskiego wzbudzają takie emocje. Portugalia to przecież wicemistrz Europy sprzed dwóch lat, natomiast Hiszpania zawsze może pochwalić się w młodzieżowych reprezentacjach wieloma znakomitymi piłkarzami. I teraz jest podobnie" - powiedział Paweł Brutel, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. organizacji turnieju finałowego ME U-21.

 

Przekonywał, że to Hiszpanie są głównym faworytem tej imprezy.

 

"Wartość podstawowej jedenastki tej drużyny to 174 miliony euro. Kibice w Gdyni będą mieli okazję zobaczyć w akcji skrzydłowego Realu Madryt Marco Asensio, środkowego pomocnika Atletico Madryt Saula Nigueza, Hectora Bellerina z Arsenalu, Denisa Suareza z Barcelony, Olivera Torresa z FC Porto, lewego obrońcę Valencii Jose Gayę czy też napastnika AC Milan Gerarda Deulofeu. W ostatniej kolejce Gaya przesądził o wygranej swojej drużyny 1:0 z Espanyolem, a Deulofeu zdobył wyrównującego gola w zremisowanym 1:1 wyjazdowy meczu z Atalantą" - wyliczył.

 

W Gdyni spodziewają się przyjazdu sympatyków wszystkich rywalizujących drużyn. Będzie sporo Hiszpanów, ale najliczniejszą grupę mogą stanowić Macedończycy, którzy zwrócili się z prośbą o zwiększenie przysługującej im puli biletów.

 

"I trudno się dziwić takiemu podejściu, bo jest to największa piłkarska impreza, w której reprezentacja tego kraju weźmie udział. Macedończycy, co mieliśmy okazję zobaczyć podczas turniejów piłkarzy ręcznych, są wyjątkowo barwną, żywiołową, ale jednocześnie kulturalnie zachowującą się grupą. Dla wszystkich kibiców przygotujemy liczne atrakcje i udogodnienia. Gdynia jest miastem otwartym oraz przyjaznym i wszyscy będą się u nas czuć znakomicie" - podkreślił Brutel.

 

Działacze Gdyńskiego Centrum Sportu przekonują, że piłkarze również komfortowo powinni czuć się na murawie Stadionu Miejskiego. Co prawda ta nawierzchnia nie była na wiosnę w najlepszym stanie – bardzo krytykowali ją zwłaszcza zawodnicy miejscowej Arki, ale ostatnio jej standard znacznie się poprawił.

 

"Ta trawa ma ponad sześć lat i jeszcze w zeszłym roku uchodziła za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą w Polsce. I niebawem też tak będzie. A na jej stan wpływ miała niesprzyjająca pogoda. Do tej pory było bardzo zimno, w środę spadł śnieg i na boisku zalegała jego 10-centymetrowa warstwa. Teraz jest zdecydowanie cieplej, co sprzyja wegetacji roślin. Sami też przeprowadziliśmy wiele zabiegów, które mają poprawić jakość nawierzchni. Stosowaliśmy opryski, nawożenie, dosiew wgłębny, aerację oraz żwirowanie. Poza tym ostatni ligowy mecz Arka rozegra w Gdyni 27 maja, zatem będziemy mieli sporo czasu, aby przed pierwszym spotkaniem MME doprowadzić murawę do odpowiedniego stanu" - tłumaczyły osoby odpowiedzialne za stan boiska.

 

W Gdyni przekonują, że nie trzeba będzie wymieniać nawierzchni, jak to miało miejsce np. na stadionie w Tychach. "Pod względem wizualnym oraz technicznym murawa prezentuje się obecnie bardzo dobrze i spełnia wszystkie wymogi UEFA" - zapewnił kierownik Stadionu Miejskiego Tomasz Cząstka.

 

Europejska federacja przejmie obiekt 5 czerwca i do tego czasu gospodarze muszą dostosować stadion do wymogów mistrzostw.

 

"Wielkich zmian nie trzeba jednak dokonywać. Musimy poprowadzić most kablowy, a także zamontować dodatkowe platformy dla kamer, co sprawi, że pojemność trybun zmniejszy się o około 300 miejsc. Przed stadionem powstanie ponadto namiot VIP" - dodał Cząstka.

 

Centrum medialne będzie natomiast przygotowane na przyjęcie stu dziennikarzy.

 

"To maksymalna liczba, na jaką się nastawiamy. Spodziewamy się jednak, że najwięcej, około 60-70 przedstawicieli mediów, pojawi się na meczu Hiszpanii z Portugalią. Zamierzamy również ułatwić pracę fotoreporterom i za bramkami działać będzie skonfigurowana dla nich sieć Wi-Fi" - wspomniał szef Stadionu Miejskiego.

 

Podczas finałowego turnieju w Trójmieście przebywać będą trzy drużyny. Macedonia wybrała Hotel Mera Spa w Sopocie, bazą Hiszpanów będzie Hotel Hilton Gdańsk, natomiast Portugalia zostanie zakwaterowana w Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront. Ta ostatnia reprezentacja trenować będzie na obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu, natomiast pozostałe dwa zespoły mają ćwiczyć w Gdańsku na boisku MOSiR przy ul. Traugutta, czyli dawnym stadionie Lechii.

 

Na Wybrzeżu pojawi się także Serbia, która wszystkie swoje spotkania rozegra w Bydgoszczy.

 

"Ta reprezentacja w Gniewinie nabierać ma szlifów przed finałowym turniejem. Serbowie będą trenować w naszym ośrodku od 7 do 14 czerwca" - poinformował dyrektor ds. marketingu Hotelu Mistral Sport w Gniewinie Dariusz Tokarski. W tym obiekcie podczas mistrzostw Europy w 2012 roku mieszkali Hiszpanie.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze