ME U-21: W Kielcach przygotowania na finiszu

Piłka nożna
ME U-21: W Kielcach przygotowania na finiszu
fot. Lukasz Grochala/cyfrasport

Pierwszy mecz młodzieżowych piłkarskich mistrzostw Europy rozegrany zostanie w Kielcach 16 czerwca. "Do tego czasu wszystkie prace na naszych obiektach zostaną zakończone" – zapewnił kierownik Kolporter Areny Jacek Domaradzki.

Stolica regionu świętokrzyskiego przygotowuje się do przyjęcia uczestników UEFA EURO U21. Na kieleckich obiektach rozpoczął się ostatni etap przygotowań do turnieju. Najwięcej pracy pozostało do wykonania na stadionie przy ul. Ściegiennego, gdzie będą rozgrywane spotkania. Trwa montaż nowych ławek dla zawodników rezerwowych. Zgodnie z wymogami UEFA muszą mieć w dwóch rzędach 18 miejsc. Dodatkowo z każdej strony zostaną zamontowane cztery ławki dla personelu technicznego.

 

Kilka dni temu zainstalowano telebim o powierzchni 30 m kw. Urządzenie już działa, a chrzest bojowy przejdzie 17 maja podczas ligowego meczu Korony z Wisłą Kraków. Na stadionie jest już też agregat prądotwórczy, którego do tej pory nie było.

 

"Trwają prace montażowe związane z przyłączem instalacji i pracą w rozdzielniach, które pozwolą zabezpieczyć obiekt w całkowicie niezależne źródło zasilania. To jest również wymóg licencyjny do rozgrywania spotkań w polskiej ekstraklasie" – podkreślił Domaradzki.

 

Na czas trwania mistrzostw na zachodnią część obiektu (od Alei Legionów), przeniesiona zostanie trybuna prasowa. Przed rozpoczęciem turnieju muszą zostać zdemontowane wszystkie reklamy na stadionie. Trwają także prace w szatniach.

 

"Na mistrzostwa muszą one być bliźniacze i posiadać taką samą ilość ławek dla zawodników. W tym momencie szatnia dla gości na mecze ligowe jest mniejsza, bo jej część została zaadaptowana na salę rozgrzewki i salę rehabilitacyjną dla piłkarzy Korony. Musimy wykonać też po 30 szafek dla zawodników" – dodał kierownik kieleckiego stadionu.

 

Ostatnie prace trwają także na obiektach przy ulicy Szczepaniaka i Kusocińskiego. Na tym drugim trenować będą piłkarze młodzieżowej reprezentacji Anglii. "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, do rozpoczęcia turnieju będziemy gotowi" – zapewnił Domaradzki.

 

Do turnieju przygotowują się również władze miasta. Według prognoz do stolicy regionu świętokrzyskiego przyjedzie kilka tysięcy fanów piłki nożnej.

 

"Najliczniejsze grono kibiców będzie miała reprezentacja Szwecji. Z tego kraju przyjedzie do nas około 3,5 tys. osób. Spodziewamy się także kilku tysięcy angielskich fanów futbolu i około tysiąca ze Słowacji" – poinformowała Katarzyna Telka z Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta UM w Kielcach, która dodała, że w trakcie mistrzostw nie będzie w stolicy regionu świętokrzyskiego Strefy Kibica.

 

"Nie jesteśmy w stanie sprostać wymogom, które trzeba spełnić przy jej organizacji. Zamiast tego przygotowaliśmy dla naszych gości bardzo bogaty program artystyczny. Ruszamy z nim już od początku czerwca. Podczas turnieju na kieleckim Rynku codziennie będą występy artystyczne, taneczne i liczne konkursy. Planujemy także zorganizować dni krajów, których reprezentacje będą grać w Kielcach, czyli szwedzki, angielski, słowacki, a 22 czerwca dzień polski" – powiedziała Telka.

 

Na rozpoczęcie mistrzostw czekają też kieleccy hotelarze i restauratorzy.

 

"Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Przed turniejem zorganizujemy dla nich jeszcze specjalne spotkanie. Jestem jednak przekonana, że nasi goście nie będą mieli pod tym względem powodów do narzekań i miło spędzą czas w naszym mieście" – dodała kierownik referatu Sportu i Turystyki kieleckiego UM.

 

Swoja stałą bazę pobytową podczas turnieju będą mieli w Kielcach tylko Anglicy, którzy zamieszkają w hotelu Binkowski. Pozostałe drużyny przyjadą do stolicy regionu świętokrzyskiego krótko przed swoimi meczami.

 

W Kielcach rozegrane zostaną trzy spotkania grupy A mistrzostw Europy do lat 21. 16 czerwca Anglia zagra ze Szwecją, a trzy dni później ze Słowacją, a 22 czerwca - na zakończenie rozgrywek grupowych - przeciwnikiem Anglików będzie reprezentacja Polski.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze