Na co dzień na tyskim stadionie gra 1. ligowy GKS. Na Śląsku odbędą się trzy mecze grupy C z udziałem reprezentacji Niemiec, Czech, Włoch i Danii oraz jeden z półfinałów.

 

Niemcy, którzy w eliminacjach wygrali wszystkie 10 pojedynków, mieli okazję przetestować już tyski stadion podczas listopadowego towarzyskiego meczu z Polakami. Biało-czerwoni wygrali 1:0 w obecności niemal 12 tysięcy kibiców, co było rekordem widowni na spotkaniu kadry młodzieżowej w Polsce. Stan boiska budził wtedy obawy obserwatorów. Kilka dni później z powodu konieczności wykonania prac pielęgnacyjnych przy murawie przełożony na wiosnę został ligowy mecz GKS z Sandecją.

 

W końcu zapadła decyzja, że trawę trzeba wymienić. Przy okazji poprawiona ma zostać przepuszczalność warstwy piasku.

 

Początkowo boisko miało być gotowe na ligowy mecz z Wisłą Puławy 17 maja, spotkanie zostało jednak przesunięte o osiem dni.

 

Jak wynika z informacji z tyskich hoteli, rezerwacje zrobiła w nich na razie 60-osobowa grupa z Danii, 16 Niemców, 19 Czechów. Czeska federacja zamówiła jednak na wszystkie mecze swojej drużyny po 500 biletów.

 

Wydarzeniem towarzyszącym mistrzostwom będzie Międzynarodowe Forum Gospodarcze. "Rozgrzewką" przed Euro U-21 będzie osiem turniejów rozgrywanych w maju i czerwcu na sztucznym boisku obok stadionu z udziałem 350 dzieci trenujących w okolicznych klubach. 15 czerwca odbędzie się publiczny trening reprezentacji Czech na boisku zlokalizowanym na jednym z tyskich osiedli.

 

Samorząd miasta nie przygotowuje własnych materiałów promocyjnych związanych z mistrzostwami.

 

Spośród czterech drużyn grupy C tylko grający w wyłącznie w Tychach Czesi będą mieli bazę na Śląsku. Zamieszkają w Katowicach i tam będą trenować. Pozostałe trzy ekipy wybrały Kraków, gdzie też rozegrają swoje mecze grupowe, bądź Wieliczkę.

 

Turniej UEFA Euro U21 odbędzie się w sześciu polskich miastach w dniach 16-30 czerwca. Weźmie w nim udział 12 zespołów.