Odra Opole wraca na scenę

Piłka nożna
Odra Opole wraca na scenę
fot. oksodraopole.pl

W miniony weekend poznaliśmy pierwszego beniaminka Nice 1 Ligi w sezonie 2017/2018, czyli Odrę Opole. Ekipa Jana Furlepy po ośmiu latach wraca na drugi poziom rozgrywkowy w Polsce.

Odra Opole to klub z bardzo bogatą historią. Zespół założony w 1945 roku ma na swoim koncie 22 sezony rozegrane w najwyższej klasie rozgrywkowej, a największymi sukcesami są trzecie miejsce w Ekstraklasie w sezonie 1963/1964 oraz start w Pucharze UEFA w sezonie 1977/1978.

 

Ostatni raz Odra na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce grała w sezonie 2008/2009. Wówczas w Opolu cofnięto licencję na grę w I lidze i klub został postawiony w stan upadłości. W kolejnym roku klub przeobrażono i Odra wystartowała w IV lidze. Zespół stopniowo zaczął odbudowywać dawną pozycję. W sezonie 2015/2016 niebiesko-czerwoni awansowali z III ligi na szczebel centralny i od razu jako beniaminek w ciągle trwających rozgrywkach wywalczyli awans do Nice 1 Ligi.

 

Odra w tym sezonie od początku spisuje się nienagannie. Już w pierwszych kolejkach ulokowała się w czubie tabeli i miejsce tego już nie oddała. W miniony weekend po wygranej 3:2 z Błękitnymi Stargard opolanie zapewnili sobie awans. W całym sezonie Odra poniosła zaledwie trzy porażki i na cztery kolejki przed końcem sezonu jest liderem II ligi. Ponadto ekipa z Opolszczyzny jest niezwykle skuteczna, gdyż zdobyła już 63 bramki, co czyni ją najskuteczniejszą ekipą w lidze.

 

Architektem sukcesu Odry jest trener Jan Furlepa. 61-letni szkoleniowiec stery w klubie przejął 15 stycznia 2016 roku, a więc w niespełna półtora rocznej przygodzie z zespołem miał okazję do dwukrotnego świętowania awansu. O sile zespołu prowadzonego przez Furlepę stanowią m.in. trzej bracia Gancarczykowie: Mateusz, Marek oraz Waldemar, którzy łącznie strzelili aż 16 goli. Warto dodać, iż w klubie jest jeszcze czwarty z braci – Janusz, ale 32-letni pomocnik cały sezon leczy kontuzję i nie zaliczył jeszcze ani jednego występu. Ponadto Odra odważnie stawia na młodzież i w klasyfikacji ProJuniorSystem zajmuje siódme miejsce. Najwięcej punktów zdobyli bramkarz Tobiasz Weinzettel oraz stoper Aleksander Kowalski. Obaj zawodnicy z pewnością również w dużej mierze przyczynili się do awansu.

 

Odra błyskawicznie po wywalczeniu awansu do Nice 1 Ligi zaczęła myśleć o przyszłym sezonie i o budowaniu budżetu na grę w wyższej klasie. O zwiększeniu wsparcia finansowego od miasta zapewnił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Co więcej, ogłoszono także podpisanie umowy z nowym sponsorem. W Opolu priorytetem jest także, aby Odra domowe mecze mogła rozgrywać na swoim stadionie przy ulicy Oleskiej. Wydaje się, że wszystkie formalności powinny zostać spełnione i kibice niebiesko-czerwonych będą mogli bez przeszkód oglądać swoich ulubieńców z pierwszoligowymi przeciwnikami.

Bartosz Cabaj, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze