PLK: Polski Cukier pokonał Energę Czarnych

Polski Cukier Toruń dzięki kluczowym rzutom Obiego Trottera w ostatniej kwarcie pokonał Energę Czarnych Słupsk 78:72 w pierwszym meczu półfinałowym Polskiej Ligi Koszykówki. Transmisja spotkania numer 2 w sobotę od godziny 17.30 w Polsacie Sport.

Trochę lepiej to spotkanie rozpoczęli goście, którzy m.in. dzięki akcjom Davida Kravisha prowadzili 9:5. Polski Cukier cały czas starał się być jednak bardzo blisko i nie pozwalał rywalom odskoczyć w większym stopniu. Torunianie kilkakrotnie zbliżali się na jeden punkt – także w końcówce tej części meczu. Po trójce Kyle’a Weavera było tylko 17:18.

Pierwsze minuty drugiej kwarty dla zespołu trenera Jacka Winnickiego – po kolejnym trafieniu z dystansu Weavera miał cztery punkty przewagi. Sytuacja jednak właściwie co chwilę się zmieniała – starcie było niezwykle zacięte. Później jednak Polski Cukier znowu wychodził na prowadzenie 36:32 po akcjach Obiego Trottera. To nie robiło jednak wrażenia na słupszczanach, którzy dzięki Anthony’emu Goodsowi ponownie zdobyli przewagę. Ostatecznie jednak po rzutach Trotterowi to gospodarze wygrywali po pierwszej połowie 44:41.

W trzeciej kwarcie ekipa z Torunia budowała swoją przewagę – dzięki trafieniom Krzysztofa Sulimy i Cheikha Mbodja było 52:43. Odważnie grał Anthony Goods, ale było to trochę za mało na rozpędzonych gospodarzy. Później zaczął mu pomagać Grzegorz Surmacz i to właśnie dzięki niemu Energa Czarni zbliżyła się na trzy punkty. Ostateczny wynik po 30 minutach to 60:57.

Pięć punktów Łukasza Wiśniewskiego na początku ostatniej kwarty dawało większy spokój Polskiemu Cukrowi. Od tego momentu serię 9:0 zanotowali goście i dzięki temu ponownie wszystko się zmieniało! W kolejnych akcjach nie do zatrzymania był jednak Obie Trotter, a to pozwalało torunianom ponownie kontrolować mecz. To był kluczowy moment starcia – ostatecznie zespół trenera Jacka Winnickiego zwyciężył 78:72.

Pierwszy mecz półfinałowy:

Polski Cukier Toruń - Energa Czarni Słupsk 78:72 (17:18, 27:23, 16:16, 18:15)

Punkty:

Polski Cukier: Obie Trotter 21, Łukasz Wiśniewski 14, Kyle Weaver 13, Krzysztof Sulima 8, Jure Skific 8, Cheikh Mbodj 7, Maksym Sanduł 4, Tomasz Śnieg 3, Bartosz Diduszko 0.

Energa Czarni: Anthony Goods 14, David Kravish 13, Grzegorz Surmacz 13, Chavaughn Lewis 12, Mantas Cesnauskis 10, Marcus Ginyard 7, Łukasz Seweryn 3, Dallin Bachynski 0, Piotr Dąbrowski 0.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 dla Polskiego Cukru. Drugi mecz rozegrany zostanie w sobotę w Toruniu.