MŚ w hokeju: Szwecja z Kanadą w finale

Hokeiści Szwecji wygrali w Kolonii z Finlandią 4:1 (1:1, 2:0, 1:0) i awansowali do finału mistrzostw świata. W niedzielę zmierzą się w nim z broniącą tytułu Kanadą, która wcześniej pokonała Rosję 4:2.

Szwedzi przez cały mecz byli stroną przeważającą. Co prawda na gola z drugiej minuty Aleksandra Edlera szybko odpowiedział Joonas Kemppainen, ale później na listę strzelców wpisywali się już tylko reprezentanci drużyny "Trzech Koron".

W trakcie dwóch pierwszych tercji Szwedzi oddali aż 26 strzałów, a rywale zaledwie 11. Efektem przewagi były dwa kolejne gole. W drugiej odsłonie trafili John Klingberg oraz William Nylander. Później podopieczni trenera Rikarda Gronborga nie forsowali już tempa, ale i tak zdobyli czwartą bramkę. Jej autorem był Joakim Nordstroem.

Szwedzi poprzednio w finale grali w 2013 roku i wówczas pokonali w nim Szwajcarów. Kanada natomiast stanie przed szansą na trzeci triumf z rzędu.

Szwecja - Finlandia 4:1 (1:1, 2:0, 1:0).
Bramki: Alexander Edler (2), John Klingberg (25), William Nylander (35), Joakim Nordstroem (54) - Joonas Kemppainen (5).

Kary: Szwecja - 6, Finlandia - 10 minut.