World Games: Do startu pozostały dwa miesiące

Inne
World Games: Do startu pozostały dwa miesiące
fot. PAP

Wrocław jest na finiszu przygotowań do igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games, które wystartują za niespełna dwa miesiące. - Pracujemy nad ostatnimi szczegółami – powiedział prezes komitetu organizacyjnego Marcin Przychodny.

Na 24 arenach w 31 dyscyplinach będzie rywalizować około cztery tysiące zawodników. Wrocław znajduje się na ostatniej prostej w przygotowaniach i jest niemal gotowy na przyjęcie sportowców.

- Do przygotowania pozostały głównie kwestie logistyczne. Pracujemy nad ostatnimi szczegółami związanymi z transportem, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Oczywiście kluczowe będzie sprawne przeprowadzenie samych zawodów sportowych i do tego też się teraz intensywnie przygotowujemy – powiedział Przychodny.

Przy okazji organizacji igrzysk we Wrocławiu przygotowano trzy duże inwestycje, z których dwie już się zakończyły i są w użytku. Wyremontowany i zmodernizowany został zabytkowy Stadion Olimpijski, który stał się jedną z najnowocześniejszych aren żużlowych w Polsce. Poza tym będzie również areną turnieju futbolu amerykańskiego, w którym udział weźmie m.in. reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Od marca mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą korzystać z kompleksu pływalni, w skład której wchodzi kryty basen 50-metrowy z regulowanym dnem i dwie niecki pod gołym niebem.

Trzecią dużą inwestycją jest tor wrotkarski, który powinien zostać oddany do użytku w najbliższych dniach. „Trwają ostatnie prace. Tutaj czekaliśmy na odpowiednią pogodę, by położyć wierzchnią warstwę na torze do jazdy szybkiej” – wyjaśnił prezes komitetu organizacyjnego wrocławskiej imprezy.

Igrzyska sportów nieolimpijskich to jednak w zdecydowanej większości mniejsze areny, które dopiero powstaną.

- Obiekty tymczasowe pojawią się na krótko przed igrzyskami. W zdecydowanej większości przypadków bazujemy na tym, co we Wrocławiu już jest, na infrastrukturze, która wymagała tylko niewielkich poprawek i dostosowania do potrzeb światowych federacji – dopowiedział Przychodny.

Zawody będą rozgrywane nie tylko w różnych częściach Wrocławia, ale także Dolnego Śląska. Igrzyska zawitają do Jelcza-Laskowic, Szymanowa, Świdnicy oraz Trzebnicy. Jak zdradził prezes komitetu organizacyjnego, cały czas przy stawianiu i projektowaniu aren sportowych, konsultują się z odpowiednimi ekspertami.

- To światowe i krajowe federacje mają największą wiedzę na temat potrzeb poszczególnych dyscyplin. My musimy im zapewnić wszystkie możliwości, by przeprowadzili zawody na najwyższym światowym poziomie – wyjaśnił.

Równocześnie z ostatnimi przygotowaniami trwa sprzedaż biletów na poszczególne konkurencje. Zgodnie z przewidywaniami największym zainteresowaniem na razie cieszy się żużel, na który sprzedanych jest już połowa wejściówek.

- Na drugim miejscu są zawody w ultimate frisbee, czyli latających dyskach. Tutaj jesteśmy już coraz bliżej kompletu na zawody finałowe. Sporą popularnością cieszy się także futbol amerykański, taniec i sztuki walki – zdradził Przychodny.

Zawody żużlowe wzbudzają dodatkowe zainteresowanie także ze względu na swoją formułę. Nie będą to wyścigi indywidualne, ale turniej par, w którym wystąpi siedem drużyn narodowych, w tym oczywiście Polska.

- Każda ekipa wystawi trzech zawodników, w tym jednego rezerwowego. To będą zawody rozgrywane w formule dawnych mistrzostw świata par. Obsada będzie niezwykle mocna, mamy już wstępne składy wszystkich ekip. Polaków reprezentować będzie ktoś z grupy: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki – opowiadał szef komitetu organizacyjnego igrzysk.

Wydarzeniem w wydarzeniu ma być ceremonia otwarcia igrzysk The World Games, która zostanie zorganizowana na Stadionie Wrocław i ma być przedstawieniem artystycznym jakie towarzyszą rozpoczęciom igrzysk letnim czy zimowym.

- Trzy sceny, 270 ton konstrukcji, scenografia zajmie 25 tysięcy m2 i wykorzystanych zostanie 800 m2 ekranów diodowych. Wszystko przywiezione zostanie przez 60 tirów, a pracować przy tym będzie ponad 300 pracowników technicznych. Na scenach 400 artystów, w tym orkiestra symfoniczna, grupy taneczne i gwiazdy muzyki. Kibice mogą również na otwarcie kupować bilety, których ceny zaczynają się od już od 10 złotych za normalny i można je nabyć na ebilet.pl – podsumował Przychodny.

Jak powiedzieli organizatorzy, potwierdzonych jest przyjazd do Wrocławia już przynajmniej 107 drużyn narodowych. Liczba jednak może się zwiększyć, bo są dyscypliny, w których trwają jeszcze kwalifikacje. Początek igrzysk The World Games 2017 20 lipca.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze