El. MŚ siatkarek 2018: Drugie zwycięstwo Serbii

Drugi dzień zmagań rozgrywanego na warszawskim Torwarze turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata siatkarek rozpoczęło spotkanie Czech i Serbii. Mecz zakończył się zdecydowanym zwycięstwem faworyzowanych Serbek 3:0.

W pierwszym dniu turnieju obie ekipy zanotowały zwycięstwa. Serbia rozgromiła Islandię 3:0 (25:13, 25:15, 25:9); Czeszki, mimo kłopotów w pierwszym secie, wygrały ze Słowacją 3:1 (18:25, 25:15, 25:17, 25:16).

W drugim dniu zmagań Serbki potwierdziły rolę faworytek, wygrywając z Czechami w trzech setach. Podopieczne Zorana Terzicia pewnie wygrały premierową odsłonę, której wynik na 25:19 ustaliła Tijana Bosković. W drugiej partii Czeszki toczyły wyrównaną walkę z rywalkami jedynie do stanu 12:12, później siatkarki z Półwyspu Bałkańskiego wygrały pięć akcji z rzędu i całkowicie przejęły inicjatywę na parkiecie. Marie Toufarova serwisem w siatkę zakończyła tę odsłonę (25:18).

Najwięcej emocji przyniósł set numer trzy. Zaczął się on zaskakująco: Czeszki przejęły inicjatywę, wykorzystując chwilową dekoncentrację faworytek i wypracowały sobie znaczącą przewagę (3:1, 8:3, 13:7). W środkowej części seta wydawało się, że wicemistrzynie olimpijskie opanowały sytuację. Wygrały kilka akcji z rzędu, odrobiły straty (14:14), a przed drugą przerwą techniczną uzyskały prowadzenie (15:16). Ambitnie grające siatkarki z Czech zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi, którą jednak przegrały po dwóch autowych atakach na lewym skrzydle (24:26). W zwycięskiej ekipie najlepiej punktowała Tijana Boskovic (28). U pokonanych – Aneta Havlickova (11).

W kolejnych meczach drugiego dnia turnieju na Torwarze zmierzą się Cypr ze Słowacją (o godzinie 18.00) oraz Polska z Islandią (o 20.30).

Serbia – Czechy 3:0 (25:19, 25:18, 26:24)

Serbia: Bojana Zivkovic, Tijana Malesevic, Brankica Mihajlovic, Stefana Veljkovic, Jovana Stevanovic, Tijana Boskovic – Silvija Popovic (libero) oraz Ana Bjelica, Ana Antonijevic, Sanja Malagurski, Bianka Busa, Jelena Blagojevic (libero).
Czechy: Andrea Kossanyiovoa, Aneta Havlickova, Barbora Purchartova, Michaela Mlejnkova, Iva Nachmilnerova, Pavla Vincourova – Julie Kovarova (libero) oraz Petra Kojdova, Lucie Smutna, Karolina Bednarova, Marie Toufarova, Katerina Kohoutova.