OK! The World Games: Fistball

Inne
OK! The World Games: Fistball
fot. ifa-fistball.com/media-new

Tenis i siatkówka - to jedne z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. A gdyby tak zmiksować ich zasady? Powstałoby coś na kształt fistballa - sportu znanego ludzkości już od starożytności. Kolejnego ze sportów, który zobaczymy na The World Games 2017!

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich - The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Tylko jeden przyznany zostanie w fistballu - dyscyplinie łączącej w sobie elementy siatkówki i tenisa, w której we Wrocławiu rywalizować będą tylko zespoły męskie.

 

Rys historyczny

 

Tradycje fistballu sięgają czasów starożytnych. I choć dokładnie nie wiadomo, kto i kiedy wymyślił dyscyplinę, pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się w 240 roku n.e. za czasów cesarza rzymskiego Gordiana III. To właśnie tereny dzisiejszych Włoch uznawane są za ojczyznę sportu, który swój renesans zaczął przeżywać w XVI wieku właśnie na terenach Italii. Zasady włoskiej odmiany gry zostały spisane w 1555 roku przez Antoniusa Scaino. Bardziej niż za formę współzawodnictwa sportowego, uznawana była za rozrywkę dla szlachty.

 

W 1870 roku fistball za sprawą Georga Webera – dyrektora Szkoły Nauczycieli  W.F. został wprowadzony do Niemiec skąd powoli zaczął rozprzestrzeniać się na kolejne kraje. Międzynarodowe Stowarzyszenie Fistballu, początkowo funkcjonujące jako Internationaler Faustball Verband, a później International Fistball Association powstało w 1960 roku. Pięć lat później rozegrano pierwsze mistrzostwa Europy, a w 1969 roku – pierwsze mistrzostwa świata. Obecnie fistball uprawiany jest na wszystkich kontynentach, a ścisłą światową czołówkę stanowią Niemcy, Austriacy, Szwajcarzy i Brazylijczycy.

 

Fistball w Polsce

 

Fistball w Polsce raczkuje. Dopiero w zeszłym roku padła propozycja od Światowego Stowarzyszenia Fistballu, by zaprosić polskich aktywnych bądź byłych siatkarzy do udziału w mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni zebrali reprezentację i w debiucie w imprezie uplasowali się na 7. pozycji. Połknęli bakcyla i zrobili wszystko, by wystartować na The World Games. Robert Szczerbaniuk utworzył pierwszy w Polsce klub – Polskie Stowarzyszenie Fistballu, funkcjonujący jednocześnie jako krajowa reprezentacja. Niestety mimo wszelkich starań zgody na start w igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich nie wyraziło Ministerstwo Sportu i Turystyki, uzasadniając swoją decyzję brakiem w Polsce odpowiedniego zaplecza i struktur...

 

Mimo to reprezentacja w tym roku ma już zaplanowany udział w czterech turniejach międzynarodowych, w tym zawodach z cyklu World Tour. Najbliższą imprezą docelową stały się więc przyszłoroczne mistrzostwa Europy, w których biało-czerwoni chcą poprawić wynik sprzed roku.

 

Zasady w pigułce

 

Fistball to gra drużynowa polegająca na zdobywaniu punktów, przebijając piłkę pięścią lub przedramieniem nad zawieszoną na wysokości dwóch metrów taśmą.

 

1. Boisko (w odmianie na zewnątrz) ma wymiary 50x20m. Linia serwisowa na każdej połowie znajduje się w odległości 3 metrów od linii środkowej.

 

 

2. Taśma oddzielająca od siebie połowy boiska zawieszona jest na wysokości 2 metrów w przypadku mężczyzn i 1,90m w rywalizacji kobiet.

 

3. Skórzana piłka twardsza od tej do siatkówki ma średnicę 65-68cm i waży 350-370 gramów.

 

4. Każdy zespół może liczyć 10 zawodników – pięciu przebywających jednocześnie na placu gry i pięciu rezerwowych.

 

5. Można dokonywać nieograniczonej liczby zmian w przerwach między akcjami po uprzednim poinformowaniu sędziego.

 

6. W zależności od rangi turnieju mecz rozgrywa się do 2,3,4 lub 5 wygranych setów. Set rozgrywany jest do 11 punktów z zachowaniem przynajmniej dwupunktowej przewagi. Gdy żaden z zespołów nie może jej uzyskać, set kończy się po uzyskaniu przez jeden z zespołów 15 punktów.

 

7. Każda wymiana rozpoczyna się zagrywką jednego z zawodników. Zagrywka musi być wykonana zza linii trzech metrów od taśmy i musi trafić w pole lub zawodnika drużyny przeciwnej.

 

8. Zawodnik może dotknąć piłki tylko raz. Podobnie jak w siatkówce piłka po jednej stronie może zostać uderzona przez maksymalnie trzech zawodników, z tą różnicą, że przed każdym uderzeniem może raz odbić się od podłoża.

 

9. Piłkę uderzoną w linię uznaje się za piłkę w polu.

 

10. Każde zagranie kończące lub błąd rywali liczone jest jako jeden punkt.

 

11. Zagrywa zespół, który przegrał ostatnią akcję.

 

 

Fistball na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 zmagania w fistballu odbędą się od 22-25 lipca na wrocławskim stadionie „Oławka”.

 

2. W turnieju udział weźmie sześć zespołów męskich: Argentyna, Austria, Chile, Brazylia, Niemcy i Szwajcaria.

 

3. W pierwszej fazie każdy zagra z każdym do trzech zwycięskich setów. W drugiej cztery najlepsze drużyny spotkają się w półfinałach, a ich zwycięzcy w finale (do 4 wygranych setów).

 

4. Gra toczyć się będzie o jeden komplet medali. Obrońcami tytułu są Niemcy.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze