Piast Gliwice zdemolował Wisłę Płock i zapewnił sobie utrzymanie

Piast Gliwice pokonał u siebie Wisłę Płock (4:0) w sobotnim meczu przedostatniej kolejki grupy spadkowej piłkarskiej ekstraklasy i zapewnił sobie pozostanie w lidze.

Dla walczących o utrzymanie gospodarzy był to niezwykle istotny pojedynek. Płocczanie mogli sobie pozwolić na „luz”, bowiem pozostanie w elicie zapewnili sobie już wcześniej.

Gliwiczanie musieli sobie poradzić bez pauzujących za kartki hiszpańskiego pomocnika Gerarda Badii i czeskiego napastnika Michala Papadopulosa.

Zapowiadali, że interesuje ich tylko wygrana i rzeczywiście zaatakowali w pierwszym kwadransie. Tyle że efektem tych starań były tylko dwa strzały Marcina Pietrowskiego i Łukasza Sekulskiego obronione przez płockiego bramkarza.

Wisła, która rzadziej zapuszczała się w okolice pola karnego przeciwnika, też stworzyła dwie okazje. Najpierw po kontrze obok słupka posłał piłkę Mateusz Piątkowski, potem celnie, ale bardzo lekko, uderzył Arkadiusz Reca.

W przerwie doszło do zmiany w bramce Piasta. Jakuba Szmatułę, który ucierpiał przy jednej z interwencji zastąpił Dobrivoj Rusov. I w 49. minucie wraz z kolegami cieszył się z prowadzenia po indywidulanej akcji i płaskim strzale Sasy Zivca.

Goście bardzo szybko mogli wyrównać, bo Giorgi Merebaszwili trafił w słupek. Mecz zrobił się żywszy, bardziej otwarty, obie drużyny grały ofensywnie. A miejscowi kibice zaczęli świętowanie utrzymania. W jeszcze lepsze humory wprowadzili ich Maciej Jankowski i Martin Bukata podwyższając prowadzenie na 3:0 w ciągu sześciu minuty.

Wisła nie rezygnowała z walki o zmianę niekorzystnego wyniku. Świetną okazję zmarnował Jose Kante.

Częściej i skuteczniej atakowali jednak gospodarze i w 80. min ponownie rozmontowali defensywę rywali, a swojego drugiego gola strzelił Jankowski.

Płocczanie kończyli mecz w dziesiątkę, bo w 88. minucie czerwoną kartkę zobaczył Kante. W doliczonym czasie w poprzeczkę bramki Piasta trafił jeszcze Piotr Wlazło, a po chwili sędzia zakończył spotkanie.

Piast Gliwice - Wisła Płock 4:0 (0:0)

Bramki: Zivec (49'), Jankowski (65', 80'), Bukata (71').

Żółte kartki: Hebert, Sedlar - Byrtek, Szymiński.

Czerwona kartka: Kante (88'-faul).

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła (46' Dobrivoj Rusov) - Marcin Pietrowski, Aleksandar Sedlar, Hebert, Patrik Mraz - Denis Gojko (75' Bartosz Szeliga), Martin Bukata, Radosław Murawski, Sasa Zivec - Maciej Jankowski (82' Patryk Dziczek), Łukasz Sekulski.

Wisła Płock: Mateusz Kryczka - Przemysław Szymiński, Bartłomiej Sielewski, Damian Byrtek, Patryk Stępiński - Cezary Stefańczyk (46' Jose Kante), Piotr Wlazło, Giorgi Merebaszwili (69' Dawid Kieplin), Maksymilian Rogalski (75' Krystian Popiela), Arkadiusz Reca - Mateusz Piątkowski.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).