PŚ w kajakarstwie: Polskie osady poza podium

Żadna z polskich osad nie stanęła na podium w niedzielnych finałach zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. Najlepiej spisali się kanadyjkarze Vincent Słomiński i Mateusz Kamiński, którzy w C2 na 500 m zajęli czwartą lokatę.

Słomiński (Stomil Poznań) i Kamiński (OKSW Olsztyn) w sobotę zwyciężyli w olimpijskiej konkurencji C2 1000 m. Na dystansie o połowę krótszym przypłynęli za Rosjanami, Ukraińcami i Hiszpanami. Do miejsca na podium zabrakło im zaledwie 0,18 sekundy. W tej konkurencji finał B wygrali Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn) i Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

W C1 200 m trzeci w finale B (12. w klasyfikacji generalnej) był Michał Łubniewski (Stomil Poznań).

Prowadzący od niespełna pół roku kadrę kanadyjkarzy Marek Ploch nie ukrywał zadowolenia ze startu swoich podopiecznych w Szegedzie. Zaznaczył jednak, że niektóre osady już podczas wyścigów kontrolnych w Wałczu sygnalizowały wysoką formę.

"Chłopacy osiągali wyniki na poziomie rekordów świata, wiec liczyłem na fajne rezultaty w Pucharze Świata. Może nie na złoty medal, ale na podium już tak. Vincent z Mateuszem pływali już razem, byli młodzieżowymi mistrzami świata, więc "wsadziłem" ich z powrotem razem do osady. Po dwóch tygodniach wspólnego pływania są już efekty" – powiedział PAP Ploch.

Szkoleniowiec był również usatysfakcjonowany występem jedynkarzy.

"Tomek Kaczor miał "brązik", a Wiktor Głazunow, który dopiero co zakończył wiek młodzieżowca, zajął szóste miejsce. Cieszę się, że mamy klasowych jedynkarzy z perspektywą medalu w Tokio. Może na ciut więcej liczyłem po startach dwójek na 500 m, ale dla nas najważniejszy jest 1000 m, czyli dystans olimpijski. Myślę, że w kolejnych startach nie będzie gorzej, ale tylko lepiej" – podsumował.

Kajakarze na Węgrzech nie uzyskali dobrych wyników. Najlepszy występ zanotował Denis Ambroziak (KSC Olsztyn), który na olimpijskim dystansie 200 m by ósmy. Z kolei uczestnik IO w Rio de Janeiro Paweł Kaczmarek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) był dopiero siódmy w finale w finale C (25).

W K1 500 m Polacy popłynęli w finale B. Piotr Siemionowski (Zawisza Bydgoszcz), były mistrz świata na dystansie 200 m, zajął siódme miejsce (16), a Patryk Świtalski (Spójnia Warszawa) – dziewiąte (18). W rywalizacji czwórek na 500 m biało-czerwoni w składzie: Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok), Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz), Bartosz Stabno (Posnania) i Norbert Kuczyński (Wiskord Szczecin) zwyciężyli w finale B.

Tym razem na podium nie stanęła żadna z żeńskich osad, co w ostatnim czasie rzadko się zdarzało. Trener kadry kajakarek Tomasz Kryk mocno odmłodził skład, a z doświadczonych zawodniczek pozostały jedynie Beata Mikołajczyk i Marta Walczykiewicz. Ta druga na swoim koronnym dystansie 200 m była szósta i straciła do zwyciężczyni wyścigu Węgierki Dory Lucz blisko 0,9 sekundy. Inna Polka – Dominika Włodarczyk w tej konkurencji uplasowała się na czwartej pozycji w finale B (13).

Mikołajczyk wystartowała tylko w jedynce na 500 m, w sobotnim finale zajęła szóste miejsce.

W konkurencji K2 500 m Kryk wystawił dwie osady, ale żadnej nie udało się awansować do finału A. Dominika Włodarczyk (Zawisza Bydgoszcz) i Martyna Lisiecka (KSC Olsztyn) były czwarte w finale B, a Julia Lis (AZS AWF Poznań) i Karolina Markiewicz (AZS PO Opole) uplasowały się na szóstym miejscu.

Z kolei w dwójkach na 200 m Lis i Markiewicz K2 200 m były ósme, a Justyna Iskrzycka z Pauliną Paszek (obie AZS AWF Katowice) – dziewiąte. W rywalizacji czwórek na 500 m Polki w składzie: Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Katarzyna Kołodziejczyk (KTW Kalisz), Iskrzycka, Paszek finiszowały na trzeciej pozycji w finale B (12).

Żadnej z kanadyjkarek nie udało się zakwalifikować do finału B. W konkurencji C1 200 m, w której za trzy lata w Tokio rozdane zostaną medale olimpijskie, Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Maz.) była trzecia w finale B (12), a Magda Stanny (Warta Poznań) – siódma (16). W innej nowej konkurencji olimpijskiej C2 500 m duet Stanny, Iwona Czarnecka (Spójnia Warszawa) zajęły czwartą lokatę (13) w finale B.

Za tydzień w Belgradzie rozegrana zostanie ostatnia, trzecia edycja tegorocznego PŚ.