ME U-21: Ostatnie przygotowania do turnieju, UEFA przejmuje Arenę Lublin

Piłka nożna
ME U-21: Ostatnie przygotowania do turnieju, UEFA przejmuje Arenę Lublin
fot. Lukasz Grochala/cyfrasport

Arena Lublin, na której odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej, już od najbliższego poniedziałku 5 czerwca przechodzi w władanie UEFA.

Obiekt, gdzie dwa grupowe mecze rozegra reprezentacja Polski, jest przygotowywany do przekazania kontynentalnej federacji, o czym opowiedział Jacek Czarecki, prezes lubelskiego MOSiR zarządzającego Areną.

 

"W poniedziałek protokolarnie przekazujemy stadion przedstawicielom UEFA, po czym jeszcze przez tydzień sprawdzane będą poszczególne strefy oraz urządzenia. Wszelkie uwagi zgłaszane podczas wcześniejszych wizytacji zostały przez nas uwzględnione i dotyczy to m.in. poprawy zadaszenia trybuny prasowej, rozbudowy i nowego nagłośnienia sali konferencyjnej z możliwością dzielenia jej na dwie odrębne sale. Przygotowaliśmy też nową strefę medialną tzw. mix-zonę z barierą dźwiękoszczelną, a do wszystkich lóż oraz strefy VIP dociera już sygnał pozwalający śledzić bezpośrednie relacje telewizyjne. Najważniejsza jest jednak płyta boiska, a ta nasza jest wysoko oceniana przez wizytujących przedstawicieli UEFA, którzy trzykrotnie sprawdzali murawę jak przetrwała zimę" - podkreślił prezes MOSiR.

 

Pracami związanymi z konserwacją płyty boiska kieruje pochodzący z Lubelszczyzny Sebastian Sadź, jeden z najlepszych w kraju greenkeeperów. Doświadczenie i kwalifikacje zdobywał w Holandii na polu golfowym w Rotterdamie oraz na specjalistycznych kursach, podczas których odwiedzał największe holenderskie stadiony. Funkcjonujące w obiekcie Areny Lublin centrum historii sportu jest od kilku dni zamknięte, a ekspozycja została częściowo zdemontowana, ponieważ w tych pomieszczeniach w trakcie piłkarskiego turnieju będzie się mieściło centrum wolontariatu.

 

Jeszcze w najbliższą sobotę na głównym boisku Areny odbędzie się trzecioligowy mecz Motoru Lublin z Unia Tarnów. Od 13 czerwca, na czas treningów drużyn uczestniczących w mistrzostwach, w tym reprezentacji Polski, zamykane będą boiska treningowe znajdujące się wokół Areny.

 

Na trybunach stadionu posiadającego trzecią kategorię UEFA może zasiadać 15,5 tysiąca widzów. Niemal 14 tys. oglądało 9 października 2014 roku sportowe otwarcie stadionu, którym był mecz reprezentacji U-20 w ramach Turnieju Czterech Narodów Polska - Włochy zakończony zwycięstwem podopiecznych Marcina Dorny 2:1. Pierwszego, historycznego gola strzelił Mariusz Stępiński. 6 września 2016 roku zespół Dorny ponownie wystąpił na Arenie Lublin, remisując z Węgrami 1:1.

 

Dla organizatorów i władz miasta była to swoista próba związana zwłaszcza z rozwiązaniami komunikacyjnymi, choć w tej chwili są znacznie większe możliwości. Przed kilkoma dniami oddany został do użytku nowy most nad Bystrzycą, który spełnia strategiczną rolę w dojeździe na obiekt z centrum miasta. Na Arenie Lublin zostaną rozegrane trzy mecze grupy A MME. Wszystkie rozpoczną się o godz. 20.45. 16 czerwca, po oficjalnej ceremonii otwarcia, Polska grać będzie ze Słowacją, 19 czerwca biało-czerwoni podejmą Szwecję, a 22 czerwca Słowacja zmierzy się ze Szwecją.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze