Wrocław będzie wspomagał Śląsk

Piłka nożna
Wrocław będzie wspomagał Śląsk
fot. Lukasz Skwiot/cyfrasport

We wtorek odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta Wrocławia poświęcona wyłącznie piłkarskiemu Śląskowi, na której przegłosowano finansowanie zespołu z Oporowskiej. W czerwcu ruszy przetarg na sprzedaż akcji grającego w ekstraklasie klubu.

Z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady wystąpił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Do pisma informującego o sesji dołączone zostało pismo przedstawiające stanowisko Rady Miejskiej w sprawie Śląska. Można było w nim przeczytać m.in.: „Rada Miejska wyraża przekonanie, że istnienie i rozwój piłkarskiego klubu Śląsk Wrocław jest ważne dla Wrocławia i jego mieszkańców. Dlatego uznajemy za niezbędne udzielenie mu regularnego wsparcia finansowego ze środków budżetu Wrocławia. Jednocześnie Rada Miejska uznaje, że brak wsparcia spowoduje likwidację klubu, do której Wrocław nie powinien dopuścić”.

 

Sesja zaczęła się od sprawozdania z funkcjonowania Śląska, które przedstawił wiceprezydent Wrocławia i zarazem przewodniczący rady nadzorczej klubu z Oporowskiej Maciej Bluj. Przypomniano sukcesy zespołu w ostatnich latach, a także zwrócono uwagę, jaki budżet miał zespół, kiedy zdobywał mistrzostwo (38 mln 640 tys.).

 

„Czy dopłaty miast do klubów sportowych są czymś wyjątkowym? Otóż nie. Kwoty, jak widać na prezentacji, nie są małe. I to także w przypadku miast z dużo mniejszymi budżetami od Wrocławia” – powiedział Bluj prezentując na slajdach, jak inne miasta w Polsce wspomagają zespoły piłkarskie.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia Bluj zdradził, że drugiego czerwca ogłoszony zostanie przetarg na sprzedaż akcji piłkarskiego Śląska, które należą do miasta. „Mamy trzech inwestorów, którzy są zainteresowani klubem. Mam nadzieję, że wszyscy trzej wystartują w negocjacjach i będą one szczęśliwe. Proces negocjacji potrwa do końca czerwca. Celem naszym jest zapewnienie stabilnego finansowania dla WKS Śląsk Wrocław. Każdy z chętnych na akcje klubu będzie musiał zagwarantować, że będzie potrafił to zrobić” – dodał.

 

Po wystąpieniu Bluja odbyła się burzliwa dyskusja na temat sensu finansowania klubu, jego przeszłości i przyszłości. „Nasza odpowiedzialność polega na tym, aby stworzyć Śląskowi jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Śląsk nie tak dawno zdobył mistrzostwo dzięki sile swoich piłkarzy, trenerów, kibiców, ale też miasta. Ja zawsze wyciągnę pomocną rękę do Śląska” – podsumował prezydent Dutkiewicz.

 

Później doszło do głosowania, w którym większość radnych opowiedziała się za regularnym wspieraniem finansowo piłkarskiego Śląska. Wysokości dotacji będą zależały od tego, jak przebiegnie sprzedaż akcji klubu należących do miasta.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze