El. piłkarskich MŚ kobiet: Ostatnie dwa testy Polek

Piłka nożna
El. piłkarskich MŚ kobiet: Ostatnie dwa testy Polek
fot. PAP

Towarzyskie mecze z Ukrainą (8 czerwca, Bucz) i Litwą (12, Łomża) będą ostatnimi testami polskich piłkarek nożnych przed startującymi jesienią eliminacjami mistrzostw świata. - Dotknęła nas teraz prawdziwa plaga kontuzji - powiedział trener Polek Miłosz Stępiński.

Teoretycznie bardziej wymagającym rywalem będzie wyżej notowana Ukraina (27. miejsce w światowym rankingu, Polska – 31.). Litwinki w marcu były klasyfikowane na 82. pozycji.

- Ukraina to najsilniejszy rywal, z jakim zagramy w trakcie całych przygotowań. Chciałem zagrać pełnym składem, tymczasem wypadło nam z powodu kontuzji 11 zawodniczek w porównaniu z 24-osobową kadrą, jaka była na zimowym zgrupowaniu w Turcji – ocenił selekcjoner.

Podkreślił, że po czerwcowych spotkaniach kontrolnych sztab trenerski rozpocznie przygotowywanie analiz eliminacyjnych rywali.

- Więcej meczów kontrolnych nie będzie, bo nie ma już oficjalnych terminów. Musimy przed meczem z Ukrainą opracować inną taktykę, inny skład. Trudno, tak bywa, trzeba to zaakceptować. Będziemy chcieli oczywiście wygrać, bo o to przecież chodzi. Wychodzę z założenia, że nie przegrywamy, tylko zwyciężamy, albo… się uczymy – dodał Stępiński, który przejął kadrę latem 2016 od Wojciecha Basiuka na koniec eliminacji do ME 2017 i jeszcze nie przegrał.

Polki zajęły w grupie trzecie miejsce za Szwecją oraz Danią i nie awansowały do tegorocznych finałów ME w Holandii.

W eliminacjach MŚ Biało-Czerwone zagrają w grupie B ze Szwajcarią, Szkocją, Białorusią i Albanią.

- Cieszę się, że te kontuzje jeśli już musiały się przytrafić, dotknęły nas teraz, a nie przed wrześniowymi spotkaniami eliminacyjny. Wtedy byłbym naprawdę załamany – dodał Stępiński.

Finały MŚ rozegrane zostaną we Francji w 2019 roku. Awansują do nich bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej.

Grupowe mecze eliminacji zostaną rozegrane między 11 września 2017 a 4 września 2018 roku. Baraże zaplanowano na październik i listopad.

Z siedmiu meczów rozegranych za kadencji Stępińskiego Biało-Czerwone sześć wygrały i jeden zremisowały.

Spośród grupowych rywali najwyżej notowana w marcowym rankingu FIFA była Szwajcaria (16), Szkocja zajmowała 21. miejsce, Białoruś 49., a Albania - 71. Piłkarska reprezentacja Polski nigdy dotąd w finałach MŚ nie grała.

Terminarz Polek w eliminacjach:

15.09.2017 Polska - Białoruś
19.09.2017 Szwajcaria - Polska
24.11.2017 Albania - Polska
06.04.2018 Polska - Albania
10.04.2018 Szkocja - Polska
12.06.2018 Polska - Szkocja
31.08.2018 Białoruś - Polska
04.09.2018 Polska - Szwajcaria

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze