Szlakiem Walk Majora Hubala: Paterski najszybszy na 1. etapie

Maciej Paterski wygrał pierwszy etap 12. Międzynarodowego Wyścigu Szlakiem Walk Majora "Hubala" ze Skarżyska-Kamiennej na Święty Krzyż długości 187 km. Kolarz grupy CCC Sprandi Polkowice zachował koszulkę lidera, którą zdobył dzień wcześniej w prologu.

Już po kilkunastu kilometrach pierwszego etapu na ucieczkę zdecydowała się czwórka kolarzy: Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice), Jiri Polnicki (kadra Czech), Brytyjczyk Peter Williams (One Pro Cycling) oraz Ukrainiec Witalij Buc (Kolss Cycling Team), którzy w pewnym momencie mieli nawet 3,5 minuty przewagi nad peletonem. Pierwszy z czołowej grupy odpadł Williams, a pozostała trójka została doścignięta na około 50 km przed metą.

Później szczęścia próbował jeszcze Marcin Mrożek (CCC Sprandi Polkowice), ale i jego ucieczka została skasowana. Na finałowym podjeździe na Św. Krzyż klasę pokazał Paterski. Zwycięzca kieleckiego prologu i tym razem nie dał rywalom żadnych szans, wyprzedzając na mecie Marka Rutkiewicza (Wibatech 7R Fuji) i Adama Stachowiaka (Voster Uniwheels Team). Paterski pozostał liderem klasyfikacji generalnej i jest głównym kandydatem do zwycięstwa w wyścigu.

Na piątek zaplanowano dwa etapy. Jednak odbędzie się tylko jeden z nich. Popołudniowy etap wokół Tomasza Mazowieckiego długości 106 km został odwołany z powodów organizacyjnych. - Mimo naszych wszelkich starań, nie zdołaliśmy ostatecznie porozumieć się z przedstawicielami Tomaszowa Mazowieckiego” – powiedział dyrektor wyścigu Andrzej Sypytkowski.

W tej sytuacji kolarze ścigać się będą w piątek tylko na trasie 15-kilometrowej jazdy indywidualnej na czas w Rawie Mazowieckiej.

W wyścigu, który zakończy się w niedzielę w Końskich, bierze udział 95 zawodników z czołowych polskich grup zawodowych oraz ekipy z Wielkiej Brytanii, Białorusi, Czech, Niemiec i Ukrainy.