El. futsalowych ME: Polacy zaczynają przygotowania do baraży

Piłka nożna
El. futsalowych ME: Polacy zaczynają przygotowania do baraży
fot. Cyfrasport

Zgrupowaniem w Koszalinie (5–8 czerwca) futsalowa reprezentacja Polski rozpocznie przygotowania do wrześniowych baraży o finały mistrzostw Europy. „Kolejne, dłuższe sierpniowe zgrupowanie zakończymy meczem kontrolnym” – powiedział PAP trener Andrzej Bianga.

Prawo gry w barażach biało-czerwoni wywalczyli w kwietniowym turnieju rozgrywanym w Elblągu. Zajęli tam trzecie miejsce za Hiszpanią i Serbią.

 

Decydujący okazał się zremisowany 1:1 mecz z broniącymi tytułu Hiszpanami. Wszystkie osiem wcześniejszym pojedynków z tym rywalem Polacy przegrali.

 

Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 48 zespołów, w tym debiutanci - Niemcy i Kosowo. Finały zostaną rozegrane w Słowenii w 2018 roku.

 

Zwycięzcy siedmiu grup (Włochy, Azerbejdżan, Ukraina, Portugalia, Hiszpania, Kazachstan i Rosja) zapewnili sobie bezpośredni awans do finałów. Drużyny z miejsc drugich (Gruzja, Węgry, Chorwacja, Rumunia, Serbia, Czechy i Francja) oraz najlepsza z trzeciego - Polska - będą rywalizowały we wrześniu w barażach o kolejne cztery miejsca. Losowanie par odbędzie się 6 lipca.

 

Stawkę 12 finalistów uzupełnią gospodarze mistrzostw Słoweńcy.

 

- Po losowaniu, kiedy poznamy barażowego przeciwnika, będziemy mogli poszukać podobnie grającego rywala, z którym zmierzylibyśmy się w sierpniowym sparingu – dodał Bianga. Przyznał, że nie ma preferencji, na kogo chciałby trafić w barażach. - Z każdym będziemy walczyć o finały ME, o przełamanie tej wieloletniej nieobecności na imprezie dużej rangi. Szanse będą w każdym przypadku 50/50 – ocenił selekcjoner.

 

Zauważył, że w odróżnieniu od przygotowań do kwietniowego turnieju w Elblągu, teraz nie będzie miał możliwości obserwowania kadrowiczów „w akcji”.

 

- Sezon ligowy ruszy po barażach. Oczywiście zawodnicy będą pracowali w klubach, mam nadzieję, że z tak dobrymi efektami, jak poprzednio. Ale pewne utrudnienie to z pewnością jest – podkreślił Bianga.

 

W marcu 2015 biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do poprzednich ME, który był rozgrywany w Krośnie. Zremisowali wtedy z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. Wtedy prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i w sierpniu 2015 roku kadrę objął Andrzej Bianga.

 

W 2016 Polacy po barażach z Kazachstanem odpadli z rywalizacji o finały mistrzostw świata. W Szczecinie zremisowali 1:1, na wyjeździe przegrali 0:7.

 

Futsalowa reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystąpiła tylko raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W finałach występowało wówczas osiem zespołów. ME w futsalu odbyły się dziesięć razy. Dotychczasowi zwycięzcy to Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włochy (2003, 2014) i Rosja (1999).

SA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze