PZPN wydał komunikat ws. Milekicia

Piłka nożna
PZPN wydał komunikat ws. Milekicia
fot. stalmielec.con
Boris Milekić (drugi z lewej)

PZPN wydał komunikat ws. piłkarza Stali Mielec Borisa Milekicia. Serb od 21 kwietnia nie ma prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podczas gdy w tym czasie rozegrał siedem meczów w Nice 1 Lidze. Media informowały, że w tej sytuacji drużynie miało grozić siedem walkowerów.

Teoretycznie gdyby Stal Mielec została ukarana siedmioma walkowerami, wciąż musiałaby walczyć o utrzymanie w Nice 1 Lidze. Wiceliderem byłby zespół Miedzi Legnica, a nie zajmujący obecnie drugie miejsce Górnik Zabrze.

 

Komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej:

 

1. Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN odrzuciła, ze względów formalnych, protest klubu Miedź Legnica w sprawie meczu 31. kolejki Nice I ligi Miedź Legnica – Stal Mielec, rozegranego 17 maja 2017 roku.

 

Protest został złożony w dniu 31 maja, tj. 14 dni po meczu. Zgodnie z postanowieniami regulaminu, protest w sprawie zawodów musi być złożony w ciągu 48 godzin po meczu.

 

2. W związku z doniesieniami medialnymi, wskazującymi na możliwość braku uprawnienia zawodnika Borisa Milekicia do udziału w meczach I ligi (w tym w meczu Miedź Legnica - Stal Mielec), Departament Rozgrywek Krajowych przeprowadził analizę przepisów związkowych, regulujących kwestię udziału w rozgrywkach zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej.

 

Z analizy stanu faktycznego sprawy i przepisów związkowych, regulujących przedmiotową kwestię, wynika, iż udział zawodnika w meczach po zakończeniu okresu legalnego pobytu w Polsce nie stanowi podstawy do weryfikacji meczu jako walkower, o ile został on wcześniej uprawniony do gry, na podstawie prawidłowo złożonej dokumentacji, a uprawnienie nie zostało później zawieszone lub wstrzymane.

 

Jednocześnie, mając na uwadze naruszenie przez klub Stal Mielec przepisów PZPN, polegające na nieprzekazaniu organowi prowadzącemu rozgrywki informacji o zakończeniu okresu legalnego pobytu zawodnika w Polsce, Departament Rozgrywek Krajowych PZPN wystąpił do Komisji Dyscyplinarnej PZPN o nałożenie sankcji na klub.

 

Zgodnie z postanowieniami Uchwały nr IX/140 i regulaminu rozgrywek I ligi, opisane wyżej przewinienie nie może stanowić podstawy do weryfikacji zawodów jako walkower przez organ prowadzący rozgrywki. Może natomiast stanowić podstawę do wystąpienia o nałożenie na klub sankcji dyscyplinarnej.

 

3. W związku z nieprzekazaniem przez klub Stal Mielec dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu w Polsce zawodnika Borisa Milekicia, jego uprawnienie do udziału w rozgrywkach I ligi zostało wstrzymane.

MC, Polsat Sport, pzpn.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze