The World Games 2017 bez barier

Inne
The World Games 2017 bez barier
fot. materiały prasowe

Organizatorzy 10. Światowych Igrzysk Sportowych przygotowali udogodnienia dla kibiców z niepełnosprawnością.

Na trybunach znajdą swoje miejsce osoby na wózkach. Z kolei kibice z dysfunkcją wzroku będą mogli skorzystać z audiodeskrypcji. Kibice niepełnosprawni nabywają bilety ulgowe na wszystkie wydarzenia TWG 2017, a ich opiekunowie płacą za bilet symboliczną złotówkę.

Infrastruktura dostosowana do potrzeb kibiców z niepełnosprawnością

Dzięki igrzyskom Wrocław zyskał dwa nowe obiekty sportowe: tor wrotkarski w parku Tysiąclecia oraz Pływalnię TWG 2017 przy ul. Wejherowskiej. Zmodernizowany został także Stadion Olimpijski. Areny te zostały przygotowane również z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Przystosowany do ich potrzeb jest Stadion Olimpijski, gdzie mogą wjechać główną bramą i skorzystać z wygodnego parkingu. Z kolei dużym atutem pływalni jest winda, dzięki której kibice mogą dostać się na trybunę.

– Wrocław jest świetnie przygotowany na przyjęcie gości z różnymi niepełnosprawnościami, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Dolnego Śląska, by dopingować swoich ulubieńców. Nasze wrocławskie lotnisko, a także hotele dostosowały infrastrukturę do potrzeb osób, które mają problemy z poruszaniem się. W tych miejscach pojawiły się podjazdy, działają windy, a na parkingach są narysowane koperty dla „wózkersów”. Również obiekty sportowe stały się miejscami przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych. Na większości z nich są specjalne sektory, w których mogą się swobodnie poruszać niepełnosprawni. Nie mają oni problemu ani z wjazdem na teren, ani z dotarciem do toalety – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych.

Na obiektach będą pracować audiodeskryptorzy z Fundacji Katarynka

Audiodeskrypcja będzie dostępna w wielu miejscach. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły wysłuchać komentarza sportowego podczas wybranych zawodów. Są to: futbol amerykański, piłka ręczna plażowa, kajak polo, fistball, frisbee, kickboxing, korfball, lacrosse, muaythai, jazda szybka na wrotkach, żużel, wspinaczka sportowa. Za audiodeskrypcję odpowiada Fundacja Katarynka, która ma duże doświadczenie w relacjonowaniu wydarzeń sportowych. Komentarz będzie rozsyłany drogą radiową, a to znaczy, że każdy ma do niego nieograniczony i swobodny dostęp. Wystarczy przynieść ze sobą małe radio lub smartfon z androidem i słuchawkami, a następnie ustawić je na częstotliwość podaną przez organizatorów. Dyscypliny i czas, w którym audiodeskrypcja będzie dostępna zostaną opisane w programie The World Games 2017.

– Audiodeskrypcja może być użyteczna nie tylko dla osób słabowidzących. Także dla osób pełnosprawnych, lecz nie do końca zorientowanych w specyfice sportów nieolimpijskich. Może się ona okazać doskonałym źródłem wiedzy pomocnej w zrozumieniu tego, co dzieje się na boisku czy na macie – mówi Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji Katarynka.

Kibicom z niepełnosprawnością przysługują bilety ulgowe. Natomiast ich opiekunowie płacą za bilet 1 zł.

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze