French Open: Pierwszy wielkoszlemowy półfinał Ostapenko

Łotyszka Jelena Ostapenko pokonała w Paryżu rozstawioną z "11" Dunkę polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki 4:6, 6:2, 6:2 w ćwierćfinale French Open. 19-letnia tenisistka po raz pierwszy w karierze awansowała do wielkoszlemowego półfinału.

Początek spotkania nie zapowiadał szczęśliwego dla Ostapenko zakończenia. Wozniacki wygrała pierwsze pięć gemów, deklasując rywalkę i chwilę później wygrała pierwszego seta. 47. w światowym rankingu nastolatka nie podłamała się jednak i w kolejnej odsłonie to ona była stroną dominującą. Przy jej prowadzeniu 5:2 zawodniczki musiały opuścić kort. Gdy wróciły po trzech godzinach do gry, Łotyszka szybko dokończyła dzieła, doprowadzając do wyrównania w całym spotkaniu. Opady ponownie wstrzymały mecz w decydującej odsłonie przy stanie 2:1 dla Dunki. Tym razem czekać na powrót trzeba było ok. 30 minut.

Druga przerwa wpłynęła znacznie korzystniej na niżej notowaną z zawodniczek. Ostapenko nie dopuściła już przeciwniczki do głosu, zapisując na swoim koncie pięć kolejnych gemów, w tym ostatniego bez straty punktu.

Nastolatka z Rygi nie ma na razie na koncie żadnego wygranego turnieju WTA. Trzykrotnie zaś dotarła do finału imprezy cyklu. Po raz drugi znalazła się w głównej drabince French Open. W poprzedniej edycji przegrała mecz otwarcia. Jej najlepszym dotychczas wynikiem w zawodach tej rangi była trzecia runda, na której zatrzymała się w styczniowym Australian Open.

Jest ona pierwszą Łotyszką w liczonej od 1968 roku Open Erze w wielkoszlemowym półfinale. Poprzednią nastolatką, której udało się dotrzeć do najlepszej "czwórki" w Paryżu była 10 lat temu Serbka Ana Ivanovic.

Ostapenko w czwartek będzie obchodzić 20. urodziny i zagra o finał z Timeą Bacsinszky. Szwajcarka z kolei tego dnia skończy 28 lat.

Wozniacki to była liderka światowego rankingu, która nie wygrała jeszcze żadnej imprezy wielkoszlemowej. Docierając do ćwierćfinału, powtórzyła swój najlepszy wynik we French Open. W ostatnich latach nie miała dobrych wspomnień związanych z tym turniejem. W latach 2013-15 przegrywała w pierwszej lub drugiej rundzie, a ubiegłoroczną edycję opuściła z powodu kontuzji kostki.