Criterium du Dauphine: Bauhaus wygrał piąty etap

Niemiec Phil Bauhaus z ekipy Sunweb wygrał w Macon, po finiszu z peletonu, piąty etap wyścigu kolarskiego Criterium du Dauphine. Prowadzenie utrzymał Belg Thomas De Gendt (Lotto Soudal).

22-letni Bauhaus, który odniósł największy sukces w karierze, wyprzedził Francuzów Arnauda Demare'a (FDJ) i Bryana Coquarda (Direct Energie). Michał Kwiatkowski (Sky) zajął 24. miejsce.

"Dobrze finiszowałem już w poniedziałek, gdy byłem piąty. Czułem, że mam nogi gotowe do walki, a ponadto w końcówce pomagali mi dwaj koledzy z drużyny" - powiedział Bauhaus.

W przeddzień pierwszego górskiego etapu czołówka klasyfikacji generalnej się nie zmieniła: De Gendt wciąż wyprzedza o 27 s Australijczyka Richiego Porte'a (BMC) oraz o 51 s Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar). Szóstą pozycję, ze stratą 1.04, zajmuje trzykrotny triumfator tego wyścigu i trzykrotny zwycięzca Tour de France Brytyjczyk Chris Froome (Sky). Kwiatkowski jest 40. - 2.52 straty.

W ośmioetapowym wyścigu startuje wielu faworytów zbliżającego się Tour de France - oprócz Froome'a i Porte'a także Francuz Romain Bardet, Hiszpan Alberto Contador czy Włoch Fabio Aru. Wszyscy, podobnie jak Kwiatkowski, nie ścigali się od ponad miesiąca, szlifując formę na lipcową "Wielką Pętlę".

Impreza zakończy się 11 czerwca na podjeździe Plateau de Solaison w Górnej Sabaudii.