GP Czech: W Pradze po raz 21.

Żużel
GP Czech: W Pradze po raz 21.
fot. Cyfrasport

W sobotę po raz 21. w historii żużlowcy będą rywalizowali w Grand Prix Czech w Pradze. Polacy jadą tam z nadziejami na kolejny dobry występ po tym, jak dwa tygodnie wcześniej zajęli całe podium turnieju w Daugavpils na Łotwie.

Eliminacje mistrzostw świata na Markecie odbywają się nieprzerwanie od 1997 roku i jest to tor o największej liczbie turniejów GP. Jako pierwszy ze zwycięstwa cieszył się broniący w tym sezonie tytułu 47-letni Amerykanin Greg Hancock. Polacy wielokrotnie stawali tu na podium, ale Mazurka Dąbrowskiego grano tylko Tomaszowi Gollobowi - w 1999 i 2010 roku.

Trzykrotnie w stolicy Czech wygrywali Australijczyk Jason Crump, Duńczyk Nicki Pedersen i Brytyjczyk Tai Woffinden. Dwaj ostatni nadal startują, ale występ Duńczyka w sobotę stoi pod znakiem zapytania. Trzykrotny mistrz świata doznał kontuzji w meczu ligi duńskiej, z tego powodu opuścił zawody na Łotwie i nie wiadomo, czy będzie gotowy na rywalizację w Pradze.

W sobotę zaprezentują się czterej polscy stali uczestnicy cyklu GP: Piotr Pawlicki, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Bartosz Zmarzlik. Biało-Czerwoni spisują się w tym sezonie znakomicie. Po trzech eliminacjach w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 38 pkt prowadzi Dudek, który o punkt wyprzedza Australijczyka Jasona Doyle'a oraz Szweda Fredrika Lindgrena i o trzy Janowskiego. Szóste miejsce zajmuje Pawlicki, a najsłabiej jak na razie radzi sobie brązowy medalista sprzed roku Zmarzlik, który jest 10.

Polacy będą mogli liczyć na żywiołowy doping, bowiem co roku na zawody w Pradze wybierają się tysiące polskich kibiców. Początek o godz. 19.

Pozostałe turnieje GP:

24 czerwca - Grand Prix Danii w Horsens
22 lipca - Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff
12 sierpnia - Grand Prix Szwecji w Malilli
26 sierpnia - Grand Prix Polski w Gorzowie
9 września - Grand Prix Niemiec w Teterow
23 września - Grand Prix Szwecji w Sztokholmie
7 października - Grand Prix Polski w Toruniu
28 października - Grand Prix Australii w Melbourne

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze