Małopolski Wyścig Górski: Banaszek wygrał kryterium w Krakowie

Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) wygrał kolarskie kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, które rozpoczęło 55. Małopolski Wyścig Górski. Zostało ono rozegrane na Rynku Głównym.

Wyniki nie są zaliczane do klasyfikacji generalnej, ale Banaszek do pierwszego etapu wystartuje w żółtej koszulce lidera. Wyścig potrwa do niedzieli.

Podobnie jak w 2016 roku, najpierw kolarze przejechali 27 okrążeń wokół Rynku Głównego (w sumie ok. 18 km). Do drugiej fazy kryterium awansowało 12 zawodników, którzy zebrali najwięcej punktów, zdobywanych na co piątym okrążeniu i dwóch ostatnich. Na tym etapie zawodów, po zakończeniu okrążenia odpadał najsłabszy kolarz, aż do momentu gdy na trasie zostało tylko dwóch.

Do finałowej części kryterium ostatecznie przystąpiło 11 zawodników. Jako pierwszy z nich nieoczekiwanie zakończył udział triumfator ubiegłorocznego kryterium, Andrzej Bartkiewicz (Wibatech 7R Fuji).

"Z Maciejem Paterskim (kolega z drużyny - PAP) ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie narzucenie mocnego tempa od startu. W efekcie jechaliśmy równo z przodu, a rywale musieli walczyć z tyłu, aby nie odpaść" - wyjaśnił Banaszek. Jak dodał, nie liczy na triumf w klasyfikacji generalnej, ale spodziewa się, że cały wyścig wygra ktoś z jego grupy.

W piątek zawodnicy będą mieli do pokonania 123 km, z Alwerni do Trzebini.