El. MŚ 2018: Dania pewnie wygrała w Kazachstanie

W spotkaniu szóstej kolejki grupy E eliminacji mistrzostw świata 2018 piłkarze Kazachstanu przegrali z Danią 1:3. W pozostałych meczach tej grupy Polska zmierzy się z Rumunią, a Czarnogóra z Armenią.

W pierwszej konfrontacji obu ekip, rozegranej 11 listopada 2016 roku w Kopenhadze, Duńczycy pewnie wygrali 4:1. W rewanżu w Ałmaty podopieczni trenera Age Hareide również chcieli zgarnąć komplet punktów, choć Kazachów na ich terenie nie byli wcześniej w stanie pokonać ani Polacy (2:2), ani Rumuni (0:0).

Duńczycy na początku nie tworzyli zbyt wielu klarownych sytuacji pod bramką rywali, ale już w 15. minucie powinni otworzyć wynik tego starcia, jednak Nicolai Joergensen nie wykorzystał dogodnej sytuacji. Gospodarze próbowali zaskoczyć rywali strzałami z dystansu, ale bez powodzenia.

W 27. minucie przyjezdni otworzyli wynik meczu. Thomas Delaney dośrodkował z lewej strony, Yussuf Poulsen wygrał pojedynek główkowy z obrońcami, a Joergensen zrehabilitował się za poprzednią sytuację i strzałem z okolicy dziesiątego metra umieścił piłkę w bramce rywali. W 34. minucie strzałem głową drogę do bramki rywali znalazł Martin Braithwaite, ale arbiter nie uznał tego trafienia.

Gospodarze schodzili na przerwę w dziesiątkę: w 43. minucie Bauyrzhan Islamkhan obejrzał czerwoną kartkę za uderzenie Williama Kvista łokciem w powietrznym pojedynku.

W 50. minucie Juri Logwinenko wyciął w polu karnym Poulsena, do jedenastki podszedł Christian Eriksen i mocnym strzałem zamienił ją na bramkę. Dziesięć minut później goście powinni zdobyć trzecią bramkę, ale dogodnej sytuacji tym razem nie wykorzystał Braithwaite.

Gospodarze odzyskali nadzieje, gdy w 76. minucie Islambek Kuat wykorzystał podanie Serikzhana Muzhikowa z głębi pola i zdobył kontaktową bramkę. Na  ripostę Duńczyków nie trzeba było jednak długo czekać. W 81. minucie, po podaniu Braithwaitea, wynik meczu na 1:3 strzałem z bliskiej odległości ustalił Kasper Dolberg.

Duńczycy dzięki temu zwycięstwu przesunęli się na drugie miejsce w tabeli grupy E i czekają na rozstrzygnięcia w spotkaniach Polski z Rumunią i Czarnogóry z Armenią.

Kazachstan - Dania 1:3 (0:1)

Kazachstan: Dawid Łorija - Gafurżan Sujumbajew, Jełdos Achmietow, Jurij Łogwinienko, Dmitrij Szomko (67. Jan Worogowski) - Serikżan Mużykow, Gieorgij Żukow, Isłambiek Kuat, Baurżan Isłamchan, Azat Nurgalijew (56. Abzał Biejsiebiekow) - Tanat Nuserbajew (75. Jerkebułan Tunggyszbajew).

Dania: Frederik Roennow - Riza Durmisi, Jannik Vestergaard, Simon Kjaer, Jens Stryger Larsen (82. Henrik Dalsgaard) - William Kvist (46. Lasse Schoene), Thomas Delaney, Christian Eriksen - Martin Braithwaite, Nicolai Joergensen, Yussuf Poulsen (68. Kasper Dolberg).

Bramki: dla Kazachstanu - Isłambiek Kuat (76); dla Danii - Nicolai Joergensen (27), Christian Eriksen (51-karny), Kasper Dolberg (81).

Czerwona kartka: Baurżan Isłamchan (43, Kazachstan, za faul). Sędzia: Władysław Biezborodow (Rosja).