Enea 5150 Warsaw: Białorusin i Agnieszka Jerzyk zwycięzcami triathlonu

Inne
Enea 5150 Warsaw: Białorusin i Agnieszka Jerzyk zwycięzcami triathlonu
fot. PAP

Uczestnicy igrzysk Białorusin Aliaksandr Wasiljewicz i Agnieszka Jerzyk zwyciężyli w triathlonowych zawodach Enea 5150 Warsaw. Rywalizowało ponad 900 osób z 23 krajów na dystansie olimpijskim: 1500 m pływanie, 40 km jazda na rowerze i 10 km bieg.

Zawodnicy, także spoza Europy (m.in. z Australii, Iranu, RPA, Wenezueli), startowali nad Zalewem Zegrzyńskim, a zawody na licencji World Triathlon Corporation kończyli na placu Teatralnym.

"Organizacja fantastyczna, na najwyższym poziomie" - ocenił 31-letni Wasiljewicz, który od 10 lat służy w białoruskiej armii. Jak zaznaczył, w młodości trenował pływanie, a od 10 lat uprawia triathlon. Uczestniczył w 50 imprezach, pięciokrotnie stawał w nich na podium. Pierwszy raz był w Polsce... 10 lat temu.

Na drugiej pozycji uplasował się 33-letni Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC Triathlon Team Płock), wicemistrz kraju na dystansie 1/2 Ironman z 2015 roku. O sobie powiedział PAP:

"Pochodzę z Płocka. Sportową przygodę zaczynałem od biegów, a po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego zająłem się triathlonem. Czy jestem amatorem czy zawodowcem? To rozróżnienie w moim przypadku mija się z celem. Moje sukcesy nie są przypadkowe. Jestem wykwalifikowanym trenerem, mam sztab wspierających mnie osób - szkoleniowiec Czarek Figurski, fizjoterapeuta Andrzej Piotrowski i inni. Trenuję ponad 20 godzin w tygodniu – tak nie opisuje się amatora. Robię to jednak przede wszystkim dla przyjemności i łączę sportowe życie z pracą zawodową nauczyciela. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 13 w Warszawie – to moje prawdziwe zawodowstwo".

Jeden z czołowych przed laty maratończyków, zdobywca pięciu medali (trzy złote, dwa brązowe) mistrzostw Polski, mieszkający w Lubinie 61-letni Tadeusz Ławicki, sportową pasją zaraził swych synów. Marcin stanął w niedzielę na podium przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a Piotr (obaj MKS Polkowice CCC Sprandi) był jedenasty.

"Wzorem taty karierę zacząłem od biegania, ale w wieku 17 lat zdecydowałem się na triathlon. Udaje mi się łączyć pracę ze sportem i życiem rodzinnym. Mam dwie córeczki - półroczną Hanię i o dwa lata starszą Polę" - wspomniał Marcin Ławicki.

Agnieszka Jerzyk (Real 64-Sto Leszno) cieszyła się, że ponownie rywalizowała w stolicy. "To szczęśliwe dla mnie miejsce. Pięć lat temu podczas Orlen Warsaw Maraton przebiegłam 10 km w 33 minuty 23 sekundy. Do dziś jest to rekord życiowy. Walcząc o kwalifikację olimpijską na igrzyska w Rio de Janeiro rzadko startowałam w Polsce. Dlatego tym większa moja radość z udziału w tych zawodach. Była okazja spotkać się z koleżankami i kolegami, a przede wszystkim z kibicami, którzy doładowali mnie dziś sporą dawką energii".

Dwukrotna olimpijka dodała, że podjęła się dość ciężkiego wyzwania, które będzie wymagało maksymalnej koncentracji, stalowych nerwów, siły, wysokiej formy i regeneracji.

"18 czerwca mistrzostwa Europy Ironman 70.3 w Danii (1,9/90/21 km), gdzie będę walczyła o punkty, które mam nadzieję zapewnią mi start we wrześniowych mistrzostwach świata, natomiast 24 czerwca - mistrzostwa Polski w Suszu na dystansie sprinterskim (0,75/20/5 km)" - poinformowała młodzieżowa mistrzyni globu z 2011 roku, złota medalistka Igrzysk Wojskowych (Rio 2011).

Na drugim miejscu Enea 5150 Warsaw ukończyła także dwukrotna olimpijka Maria Cześnik (Airbike Armexim Tri Team Warszawa), która we wrześniu minionego roku zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata w Chinach. Trzecie miejsce zajęła ubiegłoroczna triumfatorka warszawskiej imprezy Paulina Kotfica (GVT BMC LLKS Górnik Wałbrzych).

Wyniki triathlonu Enea 5150 Warsaw (1,5 km pływanie, 40 km jazda na rowerze, 10 km bieg):

Mężczyźni
1. Aliaksandr Wasiljewicz (Białoruś)                                                   1:53.06
2. Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC Triathlon Team Płock)                      1:54.29
3. Marcin Ławicki (MKS Polkowice CCC Sprandi)                                   1:55.27
4. Tomasz Szala (Airbike Armexim Development Tri Team Nowa Iwiczna)  1:55.30
5. Filip Ospaly (Czechy)                                                                  1:55.31
6. Mateusz Kaźmierczak (GVT BMC Triathlon Team Warszawa)               1:55.50

Kobiety
1. Agnieszka Jerzyk (Real 64-Sto Leszno)               2:04.52
2. Maria Cześnik (Airbike Armexim Tri Team Warszawa)   2:09.16
3. Paulina Kotfica (GVT BMC LLKS Górnik Wałbrzych)     2:11.00

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze