Dookoła Szwajcarii: Matthews wygrał trzeci etap i został liderem

Australijczyk Michael Matthews (Sunweb) wygrał w poniedziałek po grupowym finiszu trzeci etap kolarskiego wyścigu Dookoła Szwajcarii z Menziken do Berna (159,3 km) i został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Matthews finiszował na czele 37-osobowej grupy. Wyprzedził mistrza świata Słowaka Petera Sagana (Bora Hansgrohe) i Niemca Jensa Degenkolba (Trek).

To jego drugie zwycięstwo w sezonie. Poprzednio wygrał pierwszy etap wyścigu Dookoła Kraju Basków. Przed rokiem Australijczyk triumfował na mecie 10. etapu Tour de France.

Dotychczasowy lider Szwajcar Stefen Kueng (BMC) przyjechał w drugiej grupie podzielonego peletonu na 39. miejscu ze stratą 19 sekund i spadł na 12. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Z kolarzy CCC Sprandi Polkowice najwyższe, 46. miejsce zajął Włoch Simone Ponzi - 26 s za zwycięzcą.

W Szwajcarii stanęli do rywalizacji m.in. lider rankingu World Tour Belg Greg Van Avermaet, zwycięzca Giro d'Italia Holender Tom Dumoulin i ubiegłoroczny triumfator Tour de Suisse Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez. Impreza jest ostatnim sprawdzianem przed Tour de France (1-23 lipca).

Dziewięcioetapowy wyścig zakończy się 18 czerwca w Schaffhausen jazdą indywidualną na czas.