"FreeiBP"! Czy doczekamy się powrotu DaZeDa i spółki?

E-sport
"FreeiBP"! Czy doczekamy się powrotu DaZeDa i spółki?
fot. HLTV.org

Sam ‘DaZeD’ Marine wyraził chęć powrotu na profesjonalną scenę. Była gwiazda iBUYPOWER i popularny analityk czeka na podjęcie decyzji przez ESL.

DaZeD znany jest z występów w amerykańskiej formacji iBUYPOWER. Po aferze związanej z ustawianiem meczów cały ówczesny skład – za wyjątkiem Tylera ‘skadoodle’a’ Lathama – został na początku 2015 roku wykluczony przez VALVE z profesjonalnej sceny dożywotnim zakazem udziału w rozgrywkach wspieranych przez producenta. I choć Marine nadal związany jest z esportowym biznesem, regularnie pełniąc rolę analityka, marzy o powrocie do gry na najwyższym poziomie. Podczas jednej z transmisji zdradził, że jeśli ESL zniesie jego blokadę, gotowy jest ponownie wznowić treningi.

 

Tym samym społeczność Counter-Strike’a: Global Offensive kontynuuje akcję „FreeiBP”, mającą na celu przywrócenie emerytowanych zawodników do gry. Jakiś czas temu udało się powołać Braxtona ‘swaga’ Pierce’a do rezerw Cloud9. Młody Amerykanin na cs_summit udowodnił wówczas, że nadal jest jednym z najlepiej prezentujących się graczy w USA. Po tym, jak Hovik ‘KQLY’ Tovmassian, a więc znany cheater otrzymał od ESL amnestię i powrócił do gry w Vexed Gaming, krzyki o ułaskawieniu strzelców iBP stały się jeszcze głośniejsze. Bo z jakiej racji oszuści pokroju Francuza mają prawo powrotu, skoro – wydawać by się mogło – dużo mniej szkodliwi kanciarze ciągle spychani są na margines.

 

Podczas finałów piątego sezonu EPL w Dallas włodarze ESL spotkali się z profesjonalnymi graczami, by porozmawiać o zablokowanych za używanie wspomagaczy lub ustawianie meczów zawodników. Krążą słuchy o tym, że profesjonaliści jednogłośnie stanęli za starym iBP. – Nawet jeśli otrzymam amnestię wyłącznie w rozgrywkach organizowanych przez ESL, to wystarczy, bym powrócił do poważnej rywalizacji – ucieszył się DaZeD, zapowiadając, że wstrzyma się z przyjmowaniem zaproszeń do sztabów analitycznych podczas turniejów. O tym, jak dalej potoczy się jego kariera, postanowi, gdy otrzyma od ESL oficjalną odpowiedź.

 

Powrót DaZeDa, swaga, Josha ‘steela’ Nissana i Kevena ‘AZK’ Larivière do profesjonalnej gry będzie bezprecedensowym wydarzeniem na tle całej historii CS:GO. Być może to ruch niezbędny do ożywienia amerykańskiej sceny, która od dawna skrywa się w cieniu europejskich zmagań.

Szymon Groenke, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze