Hiszpańska prokuratura oskarża Ronaldo!

Piłka nożna
Hiszpańska prokuratura oskarża Ronaldo!
fot. PAP/EPA

Hiszpańska prokuratura poinformowała, że złożyła pozew przeciwko portugalskiemu piłkarzowi Cristiano Ronaldo, którego oskarża o możliwe oszustwa podatkowe na sumę 14,7 mln euro. Zawodnik Realu Madryt miał się dopuścić przestępstwa w latach 2011-14.

W oświadczeniu prokuratury zaznaczono, że Ronaldo świadomie użył utworzonej w 2010 r. “struktury biznesowej”, by ukryć swoje dochody w Hiszpanii za przekazanie praw do wizerunku. W pozwie, który bazuje na informacjach pochodzących z agencji podatkowej AEAT, podkreślono, że Ronaldo popełnił “dobrowolnie i świadomie” cztery przestępstwa podatkowe.

 

Z aktu oskarżenia wynika, że Ronaldo rozpoczynając w 2009 r. pracę na terytorium Hiszpanii, jako zawodnik madryckiego Realu, zadeklarował, że będzie rozliczał się z fiskusem tego kraju. Tymczasem kilkanaście miesięcy później Portugalczyk przekazał prawa do zarządzania swoim wizerunkiem towarzystwu Tollin Associates LTD z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Według rejestru spółek Portugalczyk był jedynym właścicielem tejże firmy.

 

“Później Tollin Associates LTD przekazał prawa do wizerunku piłkarza innej spółce – Multisports&Image Management LTD, zarejestrowanej w Irlandii. Tego typu struktura była zbędna i za cel miała jedynie ukrycie przed Państwową Agencją Administracji Podatkowej łączną wartość wpływów pochodzących z praw do wizerunku piłkarza” - napisano w pozwie.

 

Według amerykańskiego magazynu “Forbes” Ronaldo jest obecnie piątym najlepiej zarabiającym celebrytą na świecie. Pochodzący z Madery piłkarz zarobił w tym roku już ponad 93 mln euro.

 

Ronaldo jest kolejnym zawodnikiem występującym w lidze hiszpańskiej oskarżonym o unikanie płacenia podatków. Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszeli m.in. Lionel Messi, Fabio Coentrao, Radamel Falcao, Angel Di Maria, a także Xabi Alonso. Trzej ostatni od kilku lat mieszkają poza Hiszpanią.

 

Tymczasem sprawa Messiego zakończyła się pod koniec maja br. przed hiszpańskim Sądem Najwyższym. Odrzucił on apelację prawników piłkarza w sprawie wyroku, jaki zapadł w lipcu ub.r., i ostatecznie Argentyńczyk został prawomocnie skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności.

 

W ub.r. napastnik FC Barcelona został skazany za oszustwa podatkowe, których dopuścił się w latach 2007-2009. Odpowiadał przed sądem za utworzenie fałszywej sieci spółek w Belize i Urugwaju, dzięki którym uniknął zapłacenia ponad 4 mln euro podatku.

Lionel Messi nie trafił do więzienia, gdyż jego wyrok nie jest dłuższy niż 24 miesiące, a on sam nie był wcześniej karany.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze