ME w boksie: W Charkowie stawką medale oraz awans na MŚ

Sporty walki
ME w boksie: W Charkowie stawką medale oraz awans na MŚ
fot. PAP/Marcin Bielecki

Dziesięciu polskich bokserów wystąpi w mistrzostwach Europy w Charkowie, będących kwalifikacją do jesiennych mistrzostw świata w Hamburgu. Losowanie w czwartek, a pierwsze walki eliminacyjne w piątek. Turniej na Ukrainie potrwa do 24 czerwca.

W kadrze narodowej znaleźli się: 49 kg Jakub Słomiński (Wda Świecie), 52 kg Maciej Jóźwik (Skorpion Szczecin), 56 kg Jarosław Iwanow (Wisła Kraków), 60 kg Adrian Kowal (Olimp Szczecin), 64 kg Mateusz Polski (Róża Karlino), 69 kg Damian Kiwior (Tiger Tarnów), 75 kg Bartosz Gołębiewski (Rushh Kielce), 81 kg Arkadiusz Szwedowicz (Skorpion Szczecin), 91 kg Igor Jakubowski (Zagłębie Konin), +91 kg Aleksander Stawirej (Ziętek Team Kalisz).

 

Dwa lata temu w bułgarskim Samokowie srebrne medale ME zdobyli Tomasz Jabłoński (75 kg, SAKO Gdańsk) i Jakubowski, późniejsi uczestnicy igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W Charkowie zabraknie Jabłońskiego, który długo miał problemy zdrowotne i dopiero niedawno wrócił do treningów.

 

"Z każdego medalu i kwalifikacji będę bardzo zadowolony, ale nie chcę wywierać dodatkowej presji na zawodnikach" - powiedział niedawno trener reprezentacji Karol Chabros.

 

Ten młody szkoleniowiec (ur. w 1983 roku) dopiero od stycznia prowadzi kadrę narodową. O ile biało-czerwonym nie wiodło się w turniejach międzypaństwowych, o tyle bardzo dobrze spisywali się w meczach towarzyskich. Wygrali kolejno z Białorusią (14:10 w Ostrowcu Świętokrzyskim), Niemcami (12:8 w Brodnicy) i Armenią (14:6 w Kielcach).

 

Na Ukrainie stawką pojedynków będą nie tylko medale Starego Kontynentu, ale również "przepustki" na jesienne MŚ w niemieckim Hamburgu.

 

"Zdobędą je ćwierćfinaliści w poszczególnych kategoriach wagowych. Zawodnicy są dobrze przygotowani, ale tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku drogi w cyklu olimpijskim Tokio 2020" - dodał.

 

W składach rywali nie brakuje znanych i utytułowanych pięściarzy. Wystartują m.in. trzej finaliści igrzysk w Rio - złoty medalista Rosjanin Jewgienij Tiszczenko oraz srebrni Francuz Sofiane Oumiha (60 kg) i Azer kubańskiego pochodzenia Collazo Sotomayor (64 kg).

 

Tytułów mistrzów Europy bronić będą m.in.: Rosjanie Wasilij Jegorow (49 kg) i Piotr Chamukow (75 kg) oraz Irlandczyk Joe Ward (81 kg).

 

Walki eliminacyjne rozgrywane będą od 16 do 20 czerwca. Na 21 czerwca zaplanowane są ćwierćfinały, zaś kolejny dzień będzie wolny dla bokserów. 23 i 24 czerwca odbędą się półfinały i finały (początek o godz. 15).

 

Transmisja mistrzostw Europy w boksie od 21 czerwca w Polsacie Sport Fight.

ask, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie