Prezydent Chin spotkał się z Infantino

Piłka nożna
Prezydent Chin spotkał się z Infantino
fot. PAP

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w środę w Pekinie z szefem FIFA Giannim Infantino. Obserwatorzy twierdzą, że Pekin stara się o organizację piłkarskich mistrzostw świata.

"Wciąż jest duża dysproporcja między obecnym standardem chińskiej piłki, a wielkimi futbolowymi potęgami" - cytowała prezydenta państwowa telewizja CCTV. "Prawdziwy sens piłki nożnej nie polega na współzawodnictwie, ale bardziej na kultywowaniu patriotyzmu i wspólnego ducha walki" - mówił Xi dodając, że Chiny podejmują wzmożone wysiłki w celu promowania futbolu dla każdego.

 

Prezydent podziękował szefowi FIFA za wsparcie rozwoju piłki nożnej w kraju. "Od momentu, gdy został pan przewodniczącym FIFA, zapewnił pan ogromne wsparcie dla rozwoju i reformy futbolu jako sportu w Chinach. Chciałbym wyrazić podziękowanie za wszystko, co pan zrobił" - wyjaśniał Xi podkreślając również, iż liczy na zacieśnianie współpracy między Pekinem a FIFA.

 

Gianni Infantino pogratulował Chinom zaangażowania w promocję futbolu. "Chiny odgrywają ważną rolę w strategii FIFA dotyczącej rozwoju piłki nożnej" - powiedział.

 

Według szefa organizacji ważnym elementem promocji futbolu w Chinach stał się plan Xi Jinpinga. "Naprawdę jesteśmy jesteśmy stanie rozpocząć nową erę futbolu, nie tylko w Chinach, prezydencie Xi, ale na całym świecie, ponieważ kierujemy się pasją do piłki" - zaznaczył.

Prezydent Xi jest prywatnie fanem piłki nożnej, wielokrotnie podkreślał swój szczególny stosunek do tej dyscypliny sportu. Obserwatorzy przyznają, że jego plan reform futbolu w Chinach jest ukierunkowany na uzyskanie prawa do organizacji mundialu w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Kolejnymi dwoma celami ma być także zakwalifikowanie się na MŚ oraz ich wygranie w nieokreślonej przyszłości.

 

"Promujemy filozofię futbolu wśród młodych. Trwa również reforma systemu zarządzania w sporcie. Więcej nacisku kierujemy w futbolowe programy dla młodzieży, budowę boisk oraz wymianę międzynarodową. Chcemy krok po kroku podnieść standard chińskiej piłki i wesprzeć dążenia narodu do osiągnięcia +chińskiego snu+" - określił swoje podejście prezydent Xi.

 

W ostatnich latach Chiny zainwestowały duże środki w piłkę nożną sprowadzając do Super Ligi zagraniczne gwiazdy. Rośnie także znaczenie Pekinu w FIFA ze względu na wybór Zhang Jiana do zarządu organizacji podczas majowego kongresu w Bahrajnie. FIFA podpisała też szereg umów sponsorskich z chińskimi firmami przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Rosji (2018) oraz Katarze (2022).

 

Zhang po wyborze twierdził, że Chiny zamierzają się ubiegać w przyszłości o prawo do organizacji mundialu, ponieważ taki cel zawiera się w narodowej strategii. Jednak wciąż nie podjęto decyzji, jaki mógłby być horyzont czasowy takiego działania. Obserwatorzy twierdzą, że może chodzić o 2030 lub 2034 rok. Reforma prezydenta Xi została wprowadzona w lutym 2015 r. Na spotkaniu z Infantino był obecny również wicepremier Liu Yandong.

 

Dotychczas chińscy piłkarze jedynie raz zakwalifikowali się na MŚ - w RPA w 2002 r. Przegrali wówczas wszystkie trzy spotkania w fazie grupowej i nie zdobyli ani jednego gola. Obecnie Chiny zajmują 82. miejsce w rankingu FIFA i nie mogą liczyć na awans na mundial w Rosji ze względu na słabe wyniki w eliminacjach.

 

W poniedziałek Infantino odbył spotkanie z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, który zaproponował zorganizowanie mundialu w 2030 r. wspólnie m.in. z Koreą Płn. Propozycja Muna polega na zorganizowaniu mistrzostw świata 2030 na obszarze Azji Północnowschodniej.

"Wierzę, że pomogłoby to w promowaniu pokoju, gdyby kraje Azji Północnowschodniej, łącznie z Południową i Północną Koreą, mogłyby wspólnie zostać gospodarzami mundialu" - powiedział Mun Dze In szefowi FIFA podczas poniedziałkowego spotkania w pałacu prezydenckim.

 

Według Infantino mogą pojawić się na drodze do realizacji tego planu przeszkody, jednak sam pomysł został oceniony przez niego jako poważna wiadomość dla regionu - cytował szefa FIFA prezydencki rzecznik.

AG, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze