Euro U-21: Drony nie polatają nad stadionem w Gdyni

Piłka nożna
Euro U-21: Drony nie polatają nad stadionem w Gdyni
fot. PAP

Podczas rozgrywanych w Gdyni trzech meczów grupy B piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21 nad Stadionem Miejskim nie przeleci żaden dron. Jest to jedyny sportowy obiekt w Polsce wyposażony w system SafeSky, który wykrywa i neutralizuje te urządzenia.

System antydronowy SafeSky ma zasięg 1000 metrów i działa w każdych warunkach pogodowych.

 

- Oparty jest on o cztery elementy. Podstawowym jest radar, a w jego skład wchodzą także kamery wizyjne, sensor akustyczny oraz sensor wykrywający sygnał transmisji między dronem i jego operatorem, który jednocześnie identyfikuje model urządzenia. Jest to jedyny tego typu system na świecie, a o jego wyjątkowej skuteczności decyduje właśnie korelacja wszystkich części składowych - wyjaśnił prezes firmy Advanced Protection Systems z Gdyni, która opracowała tę technologię, Radosław Piesiewicz.

 

Główne urządzenie w postaci masztu zamontowane jest na dachu hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu, czyli około 200 metrów od stadionu.

 

- Nie wymaga ono obsługi człowieka, natomiast sterować systemem można, za pomocą specjalnej aplikacji, z każdego miejsca na świecie. Kiedy dron naruszy zdefiniowaną przestrzeń zabronioną, wszczęty zostaje alarm, a następnie dochodzi do neutralizacji tego urządzenia, które odbywa się na dwa sposoby. Jeden to zagłuszanie, a drugi "hakowanie". Efekt końcowy jest taki, że dron zostaje bezpiecznie sprowadzony na ziemię, albo po przejęciu nad nim kontroli wraca do operatora - dodał.

 

Stadion Miejski w Gdyni jest jedynym sportowym obiektem w Polsce, który wyposażony został w system SafeSky.

 

- Jest on natomiast wykorzystywany w wielu innych sytuacjach. Warto podkreślić, że "Wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji dronów" to rodzima technologia, którą stworzyła, przy wsparciu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma z całkowicie polskim kapitałem - zapewnił Piesiewicz.

 

W Gdyni odbędą się trzy mecze grupy B. W sobotę Hiszpania zmierzy się z Macedonią, we wtorek Hiszpania zagra z Portugalią, a trzy dni później Portugalia z Macedonią. Wszystkie spotkania rozpoczną się o 20.45.

 

 

Żeby wziąć udział w Wygraj Euro wystarczy zarejestrować się TUTAJ.

Więcej szczegółów na temat gry przeczytasz TUTAJ.

 

Mistrzostwa Europy U-21 będą transmitowane na sportowych antenach Polsatu w dniach 16–30 czerwca.

ŁK, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze