Powstał duński związek zawodowy esportowców. Stoi za nim Xyp9x

E-sport
Powstał duński związek zawodowy esportowców. Stoi za nim Xyp9x
fot. HLTV.org

W Danii powstał związek zawodowy esportowców. Jednym z jego inicjatorów jest Andreas ‘Xyp9x’ Højsleth – gracz i ekspert od zadań specjalnych w Astralis.

Jak poinformował portal Dust2.dk, Xyp9x stworzył związek zawodowy duńskich esportowców o nazwie „Esport Spillerforeningen”, współpracując przy tym z DEF-Sport, a więc organizacją wspierająca już duńskie środowiska badmintona, koszykówki i hokeja. Unia graczy ma reprezentować zawodników, którzy są lub w przyszłości chcieliby zostać profesjonalistami. Posiadanie podpisanego kontraktu nie jest więc jednym z wymogów podczas dołączania do związku.

 

Zostając płatnym członkiem „Esport Spillerforgeningen” gracze otrzymają łatwy dostęp do poradnictwa prawnego i emerytalnego. Rozwiązywać będą sprawy związane z brakującymi pensjami i nagrodami. Ponadto, w strukturach organizacji wystartuje edukacja podatkowa. Dyrektorem związku został Mads Øland, który pełni również funkcję dyrektora stowarzyszenia piłkarzy w Danii. Znany jest z wielu sporów z lokalnymi klubami piłkarskimi i federacją piłki nożnej. Dla członków stowarzyszenia walczył o sprawy takie jak urlopy czy dodatkowe płatności na umowach sponsorskich.

 

- Jesteśmy profesjonalistami – nie prawnikami, księgowymi czy agentami – mówi Xyp9x. Ekspertyzy są konieczne do przestrzegania praw graczy. Jako profesjonalista nie masz czasu skupiać się na tych kwestiach podczas występów i gry. Dlatego ważne jest to, by uzyskać odpowiednią pomoc od związku. Ten w stu procentach broni Twoich interesów. „Esport Spillerforgeningen jest dokładnie taki sam, jak stowarzyszenia w każdym innym sporcie. Nie różnimy się od nich. Cieszę się, że DEF-Sport zwróciło uwagę na elektroniczne rozgrywki i uznało je za sport tradycyjny – dodał.

Szymon Groenke, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze