Kwiatkowski mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas

Michał Kwiatkowski zdobył w Krokowej na Kaszubach tytuł mistrza Polski elity w jeździe indywidualnej na czas. Kolarz brytyjskiej ekipy Sky zdeklasował rywali. Drugiego w klasyfikacji Marcina Białobłockiego (CCC Sprandi Polkowice) wyprzedził o 1.15.

Dopiero trzecie miejsce zajął broniący tytułu Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), tracąc do zwycięzcy 1.31.

Zawodnicy elity, których na starcie stanęło tylko czternastu, rywalizowali na blisko 40-kilometrowej pofałdowanej trasie z jednym dłuższym podjazdem w Sobieńczycach, gdzie w przeszłości wytyczono premię górską w Tour de Pologne.

Kwiatkowski od początku jechał zdecydowanie najszybciej. Na półmetku wyprzedzał o 38 sekund Białobłockiego i o ponad minutę Bodnara. Potem jego przewaga jeszcze wzrosła.

To drugi tytuł mistrza Polski kolarza z Torunia w jeździe indywidualnej na czas. Poprzednio triumfował w 2014 roku. W dwóch ostatnich latach ścigał się w mistrzostwach kraju tylko w wyścigu ze startu wspólnego, nie odnosząc sukcesów.

Przed przyjazdem na Kaszuby Kwiatkowski zapowiedział, że wystartuje tylko w czasówce. W niedzielnym wyścigu elity z metą w Gdyni nie weźmie udziału, aby zaoszczędzić siły na rozpoczynający się 1 lipca w Duesseldorfie Tour de France. W „Wielkiej Pętli” będzie pomagać jednemu z faworytów Brytyjczykowi Chrisowi Froome’owi, który już trzykrotnie stanął w Paryżu na najwyższym stopniu podium. W Tour de France pojedzie także brązowy medalista – Bodnar.

W rywalizacji pań, pod nieobecność Katarzyny Niewiadomej, triumfowała Katarzyna Pawłowska, powtarzając sukces z 2013 roku. Zawodniczka holenderskiej ekipy Boels Dolmans wyprzedziła o 19 sekund Alicję Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), której przypadł też złoty medal w kategorii do lat 23.

Najlepszym młodzieżowcem został Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice), syn triumfatora Tour de Pologne z 1999 roku Tomasza. Wśród juniorów zwyciężyli Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy) i Marta Jaskulska (KS BCM Nowatex Ziemia Darłowska).