Euro U-21: Słowacy rozgromili Szwedów!

Reprezentacja Słowacji pewnie pokonała Szwecję 3:0 w spotkaniu grupy A Euro U-21. Bramki dla piłkarzy prowadzonych przez Pavla Hapala zdobyli w pierwszej połowie Martin Chrien, Jaroslav Mihalik oraz po przerwie Lubomir Satka. Szwedzi nie obronią tym samym trofeum. Słowacy czekają na rozstrzygnięcia w grupie B i C.

Podobnie jak w poprzednich spotkaniach rozgrywanych na Arenie Lublin, także w trzecim pierwsza bramka padła niedługo po rozpoczęciu gry. Wcześniej dwukrotnie gole szybko zdobywali Polacy, a tym razem już w piątej minucie prowadzenie dla Słowacji uzyskał Martin Chrien, pewnie główkując po sprytnie rozegranym rzucie rożnym i dalekim dośrodkowaniu Roberta Mazana.

Po stracie bramki zdawało się, że Szwedzi zagrają bardziej agresywnie i groźniej zaatakują, ale dobrze zorganizowani w środkowej strefie boiska Słowacy nie oddali inicjatywy i raz po raz sami, głównie lewą stroną przeprowadzali szybkie akcje ofensywne. Bardzo dobrze grał w tej fazie meczu zawodnik Cracovii Jaroslav Mihalik, który m.in. w 9. minucie popisał się efektownym rajdem, a w 22. minucie silnym strzałem z 14 metrów sfinalizował składną zespołową akcję, pewnie pokonując szwedzkiego bramkarza.

W pierwszej połowie Szwedzi tylko raz poważniej zagrozili dobrze słowackiej bramce, ale w 33. minucie Adam Chovan obronił strzał Pawła Cibickiego, który otrzymał dobre płaskie podanie od Linusa Wahlqvista. W 41. minucie Słowacy mogli definitywnie rozstrzygnąć losy spotkania, kiedy tuż obok słupka główkował Matus Bero.

W przerwie trener Hakan Ericson dokonał w swoim zespole dwie zmiany: za Cibickiego wszedł Niclas Eliasson, a za ofensywnego pomocnika Melkera Hallberga Muamer Tankovic. Obraz gry niewiele się jednak zmienił. Nadal dominowali Słowacy, mimo ambitnych prób rywali. W 73. min. po dynamicznym wejściu Lubomira Satko, któremu odegrał piłkę Bero, obrońca naszych południowych sąsiadów swoją ofensywną akcję zakończył trzecim golem dla swojej drużyny. Szwedzi mieli jeszcze szansę na honorową bramkę, ale ostatecznie mecz skończyli zerowym dorobkiem. Najbliższymi powodzenia byli w 76. minucie Joel Asoro, ale jego strzał z obrotu odbił Chovan, oraz dwie minuty później Carlos Standberg, który w pojedynku sam na sam z golkiperem słowackim wywalczył tylko rzut rożny.

W doliczonym czasie Słowacy mogli jeszcze podwyższyć rezultat, ale i tak w pełni zasłużenie odnieśli wysokie zwycięstwo, zapewniając sobie drugie miejsce w grupie A. Czy da im to awans do półfinału, zależy to od wyników, jakie padną w innych grupach.

Słowacja - Szwecja 3:0 (2:0)

Bramki: Martin Chrien 5, Jaroslav Mihalik 22, Lubomir Satka 73

Żółte kartki: Kerim Mrabti, Linus Larsson

Żeby wziąć udział w Wygraj Euro wystarczy zarejestrować się TUTAJ.

Więcej szczegółów na temat gry przeczytasz TUTAJ.

Mistrzostwa Europy U-21 będą transmitowane na sportowych antenach Polsatu w dniach 16–30 czerwca.

Oba dzisiejsze mecze w grupie A.

[‘90+3] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Koniec. Słowacja wygrywa ze Szwecją 3:0. W pełni zasłużone zwycięstwo naszych południowych sąsiadów.

[‘90+3] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Słowacja miała jeszcze jedną, znakomitą sytuację. Tym razem nie było jednak gola.

[‘90+3] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 3 minuty dłużej potrwa te spotkanie.

[‘90+1] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Mihalik schodzi z boiska, w jego miejsce zawodnik Lechii Gdańsk - Lukas Haraslin.

[‘90] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Szwedzi z daleka, ale obok bramki.

[‘87] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Znowu faulowany Lobotka, Szwedom puszczają nerwy. Pomocnik Słowaków przed dłuższą chwilę nie może się podnieść z murawy.

[‘85] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Zmiana u Słowaków. Wchodzi Benes za Bero.

[‘83] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Znowu znakomita okazja dla Szwedów, ale sędzia liniowy podnosi chorągiewkę. Minimalny, ale był spalony.

[‘81] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Szwedzi przejęli kontrolę nad spotkaniem, to oni przy piłce. Pytanie, czemu tak późno.

[‘79] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Szwedzi mieli znakomitą okazję, chwilę później drugą. Naprawdę Skandynawowie blisko zdobycia gola kontaktowego.

[‘77] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Rzut rożny dla Szwedów, ale nic z tego.

[‘76] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 Pełna kontrola nad tym spotkaniem Słowaków. Szwedzi już chyba nie wierzą w sukces w tym meczu.

[‘73] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 3:0 GOOOOOOOOOOL!!!!! SŁOWACJA TROCHĘ PRZYPADKOWO, ALE PO PIĘKNYM GOLU PODWYŻSZA PROWADZENIE. ZDOBYWCĄ GOLA SATKA. BRAWO!

[‘70] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Trochę przerw w grze, tempo meczu siadło. Zmiana u Szwedów. Schodzi Olsson, w jego miejsce Asoro.

[‘69] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Zmiana u Słowaków. Schodzi grający z numerem 15 Zrelak, w jego miejsce Safranko.

[‘66] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Znowu - fajna akcja Szwedów, kilka obiecujących podań i nagła strata piłki pod samą bramką Chovana. Brakuje precyzji w finalizowaniu akcji.

[‘64] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Rzur rożny dla Słowacji.

[‘60] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Szwedzi chcą, ale nie potrafią stworzyć sobie klarownej sytuacji do zdobycia gola. Za każdym razem czegoś brakuje - szybości, dokładności, precyzji.

[‘59] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 3 spalone Słowaków, 2 Szwedów.

[‘58] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Akcja Szwedów, ale nawet nie było strzału w kierunku bramki Chovana. To mogło się podobać!

[‘55] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Trochę wybijanek, mało składnych akcji. Siadło tempo tego spotkania.

[‘52] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Znakomita okazja Słowaków! Było blisko podwyższenia na 3:0. Rzut rożny.

[‘52] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Słowacy oddali piłkę i czekają na kontrę. Szwedzi bez pomysłu na grę atakiem pozycyjnym.

[‘50] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Lobotka znowu czaruje w środku pola. Przydałby się taki piłkarz biało-czerwonym. Słowacy spokojnie przy piłce.

[‘48] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Dobra akcja prawym skrzydłem Szwedów, ale faulowany jeden z defensorów reprezentacji Słowacji.

[‘46] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Zaczynamy drugą połowę. Jedna zmiana u Szwedów. Schodzi Cibicki. W jego miejsce Eliasson.

Trudno się z tym nie zgodzić.

[‘45+1] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Sędzia zaprasza obie ekipy na przerwę. Słowacja zasłużenie prowadzi ze Szwecją 2:0.

[‘45] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Sędzia dolicza do pierwszej części spotkania 1 minutę.

[‘44] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Szwedzi wyglądają, jakby pogodzili się już w tym momencie, że ten mecz przegrają. Przypomnimy, że "Trzy Korony" bronią tytułu.

[‘41] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Znowu bardzo szybka akcja na lewym skrzydle i sytuacja pod bramką Szwedów. Tym razem niecelnie Zrelak. Groźne to było.

[‘39] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Lobotka na murawie, potrzebna jest interwencja lekarzy. Słowacy wykorzystują tę chwilę na odpoczynek, a Hapal na przekazanie swoich uwag.

[‘37] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Słowacy wracają do gry. Znowu akcja prawym skrzydłem, chwilę później rzut rożny i znowu spokojne rozgrywanie piłki.

[‘35] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Stały fragment gry dla Szwedów, wrzutka w pole karne, ale znowu udana interwencja bramkarza Słowaków. Chwilę później rzut rożny, ale znowu piąstkuje Chovan.

[‘32] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Znakomita okazja dla Szwedów i piękna interwencja Chovana. Szwedzi w końcu ruszyli do ataku. 13 minut do końca pierwszej połowy.

[‘29] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Szwedzi próbują z dystansu, ale skuteczny blok Słowaków. To pierwsza od dłuższego czasu akcja pod bramką Chovana.

[‘27] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Szwedzi nie mogą dojść do głosu w tym meczu. Słowacja gra jak natchniona. Rozgrywanie piłki po obwodzie - to znakomicie wychodzi piłkarzom Hapala.

[‘25] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 Słowacy idą za ciosem. Znowu strzał z dystansu, tym razem jednak zablokowany. Szwedzi muszą się obudzić.

[‘22] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 2:0 GOOOOOOOOLLL!!!!! SŁOWACJA 2:0, TO MUSIAŁO SIĘ  TAKO SKOŃCZYĆ. SZYBKA AKCJA LEWYM SKRZYDŁEM, ZAMIESZANIE W POLU KARNYM I ZNAKOMITY, PEWNY, MOCNY STRZAŁ MIHALIKA!

[‘21] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Na razie dużo lepiej wygląda drużyna ze Słowacji. To musi się podobać, Szwedzi od dłuższego czasu nie mają żadnych argumentów.

[‘19] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Znowu groźnie Słowacy, znowu po wrzutce ze skrzydła. Ależ oni mają to wyćwiczone!

[‘17] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Akcja prawą stronę Słowacji, ale zbyt mocna wrzutka w pole karne Rusnaka. Nikt tej piłki jednak nie zamknął.

[‘15] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Słowacy potrafią nie tylko nagle przyspieszyć, ale i uspokoić mecz. Teraz za piłką biegają Szwedzi.

[‘13] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Znakomita okazja lewym skrzydłem Słowaków. Szybka wymiana piłki, wszystko na jeden kontakt. Strzał z dystansu jednak zablokowany.

[‘12] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Dobrze Słowacy, ale nawet bez oddanego strzału w kierunku bramki. Żywy mecz, Skandynawowie na pewno jeszcze stworzą sobie sytuacje.

[‘10] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Znowu znakomita wrzutka w pole karne Słowaków, ale tym razem udana interwencja bramkarza. Było bardzo groźnie, to mogło podwyższyć prowadzenie.

[‘8] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 Szwedzi wyraźnie się pobudzili, chcą jak najszybciej doprowadzić do wyrównania. Była akcja prawym skrzyłem, teraz atak lewą flanką.

[‘6] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 1:0 GOOOOOOOOOL! PIĘKNA WRZUTKA W POLE KARNE Z LEWEGO SKRZYDŁA I ZNAKOMITY GOL GŁOWĄ CHRIENA. SŁOWACY NA PROWADZENIU!

[‘4] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 0:0 Dużo walki w środku pola i jedna ofensywna akcja Słowaków. Rzut rożny dla naszych południowych sąsiadów.

[‘2] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 0:0 Szwedzi przy piłce, Słowacy póki co tylko przeszkadzają. Próba dośrodkowania piłki z lewego skrzydła, ale zablokowana.

[‘0] SŁOWACJA U-21 – SZWECJA U-21 0:0 Zaczynamy!

Spotkanie skomentują Piotr Przybysz i Czesław Michniewicz.