Inne

Puchar jeden, potencjalnych zwycięzców tak...

Środowiska esportowe szukały w tym bezprecedensowym wydarzeniu szansy na zrównanie statutów prawnych elektronicznych rozgrywek i sportu tradycyjnego. Jak się jednak okazuje, rozszerzona definicja wcale nie jest z tym jednoznaczna.

 

Jak tłumaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki portalowi WirtualneMedia.pl: - Nowe propozycje nie zmieniają statusu prawnego tzw. esportu, są natomiast zmianami technicznymi i symbolicznymi. Mają być wyrazem doceniania poszczególnych sportów umysłowych (na terenie całego kraju działa blisko 600 klubów: warcabowych, brydża sportowego, szachowych etc.) a także symbolicznym otwarciem się na środowisko tzw. esportu. Nowelizacja ustawy o sporcie nie zrównuje sportu tradycyjnego i tzw. sportu elektronicznego – daje natomiast większe możliwości w zakresie promowania i realizowania programów upowszechniających aktywność fizyczną wśród osób uprawiających sporty umysłowe w tym tzw. esporty.

 

Ministerstwu najbardziej zależy na promowaniu zdrowego trybu życia opartego o wysiłek fizycznych w środowiskach, do których nie miało dotychczas dostępu, a więc również esportu. - Zmiany w ustawie o sporcie zwiększą możliwość podejmowania działań aktywizujących fizycznie środowisko osób zajmujących się tzw. esportem i kierowania do tej licznej grupy społecznej projektów podnoszących świadomość istoty prowadzenia aktywnego trybu życia zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Zauważając rosnące zainteresowanie tzw. esportem, chcemy wyjść temu zjawisku naprzeciw i uzmysłowić młodym ludziom, jak ważne i niezbędne do prawidłowego rozwoju jest jednoczesne podejmowanie aktywności w obrębie sportu tradycyjnego – czytamy w oświadczeniu wystosowanym dla WirtualneMedia.pl.

 

Przyjęcie tego typu ustawy nie rozszerza wyłącznie definicji sportu. Ma również wpłynąć na działanie polskich związków sportowych, a ściślej na zwiększenie przejrzystości ich kierowania. Związków, których – co warto zaznaczyć – esport w Polsce jeszcze nie wykształcił. Teraz nad ustawą pochyli się Senat.