MP w kolarstwie: Tytuły dla Karasiewicz i Tracza

Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) wygrała w Gdyni wyścig kolarski elity kobiet o mistrzostwo Polski ze startu wspólnego. Wśród młodzieżowców (do lat 23) triumfował Szymon Tracz (Wibatech7R Fuji).

Rozstrzygnięcia są zaskakujące. Zwycięzcy nie należeli do faworytów wyścigów, które odbywały się przy pochmurnym niebie prawie jednocześnie. Młodzieżowcy ruszyli z Gdyni na dłuższą trasę (190 km) w głąb Kaszub w samo południe, a 15 minut po nich wystartowały kobiety, które musiały pokonać 126 km.

Do mety na Skwerze Kościuszki, przy okręcie „Błyskawica” i wspaniałych żaglowcach „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”, kobiety przyjechały blisko godzinę przed orlikami. Zwyciężyła Karasiewicz, wyprzedzając na finiszu towarzyszki ucieczki – Monikę Brzeźną (Mat Atom Deweloper) i Annę Plichtę (WM3).

Trzy medalistki, uciekające niemal przez cały wyścig, wyprzedziły o blisko trzy minuty grupę pościgową, którą przyprowadziła Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska). Tej ostatniej zawodniczce przypadł złoty medal w kategorii do lat 23.

24-letnia Karasiewicz odniosła w sobotę życiowy sukces. Dotychczas jej najcenniejszym wynikiem było czwarte miejsce w mistrzostwach Polski w Sobótce w 2014 roku. Nie startowała obrończyni tytułu i liderka rankingu World Tour Katarzyna Niewiadoma (WM3), która przygotowuje się do wyścigu Giro d’Italia (Giro Rosa) na przełomie czerwca i lipca.

Wyścig młodzieżowców wygrał po samotnym finiszu Tracz, uzyskując 22 sekundy przewagi nad Damianem Sławkiem (GKS Cartusia) oraz 26 sekund nad grupą, na której czele finiszował Tobiasz Pawlak (Tarnovia Tarnowo Podgórne). Tuż za podium uplasował się Norbert Banaszek. Zawodnik ukraińskiej grupy Kolss jest synem prezesa PZKol Dariusza Banaszka.

Szósty był Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto), zdobywca Pucharu Świata w olimpijskiej konkurencji torowej omnium.

Dla 18-letniego Tracza to także życiowy sukces. Przed rokiem w Świdnicy zdobył srebrny medal, ale w wyścigu juniorów.

Nie stanęli na starcie młodzi zawodnicy grupy CCC Sprandi Polkowice, zgłoszeni do niedzielnego wyścigu elity (261 km). Tytułu będzie bronić Rafał Majka, brązowy medalista olimpijski i lider niemieckiej ekipy Bora-Hansgrohe w zbliżającym się Tour de France.