Puchar Konfederacji FIFA: Meksyk minimalnie lepszy od Rosji

Meksyk wygrał w Kazaniu z Rosją 2:1 (1:1) w meczu trzeciej kolejki grupy A piłkarskiego Pucharu Konfederacji FIFA. Mistrz Ameryki Północnej i Środkowej zakwalifikował się do półfinału, a gospodarze odpadli z turnieju.

Przed trzecią kolejką Meksyk miał cztery punkty, a "Sborna" - trzy. W związku z tym to podopieczni byłego trenera Legii Warszawa Stanisława Czerczesowa musieli odnieść zwycięstwo, aby zagrać w półfinale.

Gospodarze rozpoczęli dobrze, a w 25. minucie, po nieco chaotycznej akcji, bramkę zdobył pomocnik Spartaka Moskwa Aleksander Samiedow. Wcześniej Fiodor Smołow trafił w słupek, po chwili nie popisała się defensywa mistrzów strefy CONCACAF, a z jej błędu chciał skorzystać Aleksandr Jerochin, który w dość łatwej sytuacji nie trafił jednak w piłkę. Zdołał ją jednak w ostatniej chwili odegrać do Samiedowa.

Z prowadzenia Rosjanie cieszyli się jednak tylko chwilę - w 30. minucie główką do partnera piłkę chciał odegrać Nestor Araujo, ale zrobił to tak szczęśliwie, że przelobował doświadczonego bramkarza Igora Akinfiejewa.

Wynik ustalił w 52. minucie Hirving Lozano, wykorzystując błąd Akinfiejewa. Bramkarz niepotrzebnie wybiegł przed pole karne, a Meksykanin szybciej dopadł do piłki i skierował ją głową do siatki z ok. 17 metrów. Niespełna kwadrans później zadanie gospodarzom utrudnił Jurij Żyrkow, który zobaczył drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko.

W meczu po raz kolejny skorzystano z pomocy dodatkowego sędziego, mającego dostęp do powtórek (VAR-a). Arbiter główny z Arabii Saudyjskiej Fahad Al Mirdasi nie dopatrzył się faulu na Smołowie w polu karnym Meksyku, ale na wszelki wypadek poprosił o ocenę asystenta. Decyzji nie zmieniono.

W drugiej połowie po analizie powtórek wideo nie uznano z kolei bramki dla Meksyku z powodu pozycji spalonej strzelca Hectora Moreno.

W rozegranym jednocześnie w Sankt Petersburgu drugim meczu tej grupy Portugalia pokonała Nową Zelandię 4:0 i także zagra w półfinale. Mistrz strefy CONCACAF oraz mistrz Europy poznają swoich rywali w niedzielę, gdy odbędą się mecze ostatniej kolejki grupy B.

Finał zaplanowano na 2 lipca, również w Sankt Petersburgu.

Meksyk - Rosja 2:1 (1:1).

Bramki: Nestor Araujo (30), Hirving Lozano (52); Aleksander Samiedow (25).

Czerwona kartka: Jurij Żyrkow (Rosja, 68).