Mityng w Ostrawie: Bolt pożegnał czeską publiczność, Bednarek wygrał skok wzwyż

Rekordzista świata Jamajczyk Usain Bolt czasem 10,06 wygrał bieg na 100 m w mityngu w Ostrawie. To był jego dziewiąty w karierze i ostatni występ w "Złotych Kolcach". W konkursie skoku wzwyż wynikiem 2,32 zwyciężył Sylwester Bednarek (RKS Łódź).

Bolt, ośmiokrotny mistrz olimpijski i rekordzista świata, ma w planach w tym sezonie jeszcze tylko dwa starty - w mityngu Diamentowej Ligi w Monako oraz w mistrzostwach świata w Londynie, gdzie będzie bronić tytułów na 100 i 200 m.

Środowy czas Jamajczyka nie jest imponujący, ale tradycyjnie został mocno w blokach. W tym sezonie aż 28 sprinterów ma na koncie rezultaty lepsze.

Z polskich lekkoatletów najlepiej spisał się w Ostrawie Bednarek. Halowy mistrz Europy ostatnio miał problemy z plecami i z tego powodu nie pojechał na drużynowe mistrzostwa Europy w Lille. Odpoczynek i rehabilitacja dobrze mu zrobiły. Wynik 2,32 ostatni raz na stadionie osiągnął osiem lat, gdy... zdobywał brązowy medal mistrzostw świata w Berlinie.

W tym sezonie tylko dwóch zawodników skoczyło wyżej: trenowany przez Stanisława Szczyrbę Katarczyk Murtaz Essa Barshim - 2,38 i Niemiec z polskimi korzeniami Mateusz Przybylko - 2,35.

Drugi z polskich skoczków wzwyż Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) zakończył konkurs na 2,20, co dało mu dziewiątą lokatę.

Bardzo dobrze spisał się także Michał Haratyk (AZS AWF Kraków), który w drugiej próbie pchnął kulę na 21,34. To jego rekord życiowy na stadionie. W hali rok temu miał... 21,35.

W środowym mityngu zajął drugie miejsce, przegrał tylko z rewelacyjnym w tym sezonie Czechem Tomasem Stankiem - 21,63. Czwarty był Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) - 20,66, a siódmy Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław) - 20,09.

W biegu na 100 m ppł Karolina Kołeczek (MUKS Junior Wisła Sandomierz) zajęła szóstą lokatę czasem 13,22. Najszybsza była Niemka Pamela Dutkiewicz - 12,72.

W rywalizacji mężczyzn na 110 m ppł Damian Czykier (Podlasie Białystok) był siódmy - 12,56, tuż przed Arturem Nogą (SKLA Sopot) - 13,62. Wygrał Francuz Garfield Darien - 13,09.

Biegu na 200 m nie ukończyła Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), a na 1500 m Danuta Urbanik (KKS Victoria Stalowa Wola). W tych konkurencjach triumfowały, odpowiednio, reprezentantka Wybrzeża Kości Słoniowej Maria Ta Lou - 22,44 i Etiopka Gudaf Tsegay - 4.00,96.

W Ostrawie rozegrano także bieg na nietypowym dystansie 300 m. Najlepszy w historii wynik uzyskał rekordzista świata na 400 m reprezentant RPA Wayde Van Niekerk - 30,81. Rekord życiowy ustanowił szósty na mecie Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) - 32,23.

W rzucie oszczepem triumfował mistrz olimpijski Niemiec Thomas Roehler - 91,53. To jego trzeci konkurs w tym sezonie, który kończy wynikiem powyżej 90 m. W tym roku tylko on przekracza tę granicę.

Silnie obsadzony był bieg na 10 000 m. Najszybszy okazał się mistrz olimpijski Brytyjczyk Mo Farah - 27.12,09. Urodzony w Somalii zawodnik jest niepokonany na tym dystansie od niemal sześciu lat.