Liga Europy: Skromna wygrana Jagiellonii w Kutaisi

Jagiellonia Białystok od zwycięstwa rozpoczęła swoją przygodę z Ligą Europy 2017/2018. Białostoczanie w gruzińskim Kutaisi skromnie, bo 1:0 pokonali Dinamo Batumi i są w dobrej sytuacji przed rewanżowym meczem, który odbędzie się 6 lipca w Białymstoku. Wygrana mogła być okazalsza, ale goście nie wykorzystali kilku świetnych okazji, w tym rzutu karnego.

Wicemistrzowie Polski wracają z Gruzji ze skromną zaliczką, choć mogli wygrać znacznie wyżej. Kilka dogodnych okazji goście zmarnowali już w pierwszej połowie. Najlepszą w 16. minucie Sheridan, który nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał obronił bramkarz Dinama.

W 25. minucie trafić do siatki powinien był Taras Romanczuk, ale piłka po jego kopnięciu z zaledwie kilku metrów poleciała wysoko nad poprzeczką.

Jagiellonia cały czas przeważała i jeszcze przed przerwą blisko szczęścia był Sheridan. Tym razem pokonał Anatolija Timofiejewa, ale sędzia słusznie nie uznał gola, odgwizdując pozycję spaloną napastnika Jagiellonii.

Wszystko zgodnie z przepisami białostoczanie zrobili cztery minuty po przerwie. Piłka spadła pod nogi Sheridana, który mocnym strzałem z bliska dał swojej drużynie prowadzenie.

Irlandczyk był najbardziej wyróżniająca się postacią na boisku. Tuż przed końcem mógł zdobyć drugą bramkę, ale trafił w słupek.

Czwartkowe spotkanie było pierwszym oficjalnym meczem Jagiellonii pod wodzą Ireneusza Mamrota. Szkoleniowiec, który poprzednio prowadził pierwszoligowego Chrobrego Głogów, po zakończeniu sezonu zastąpił Michała Probierza.

Na zwycięzcę w tym dwumeczu czeka azerski klub FK Gabala. By awansować do fazy grupowej LE Jagiellonia musi wyeliminować czterech rywali.

Dinamo Batumi - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)

Bramka: Sheridan 49

Dinamo Batumi: Anatolij Tymofiejew - Mirza Partenadze, Boris Macharadze, Dato Kwirkwelia, Anzor Suchiaszwili - Giorgi Kawtaradze (78. Michaił Gorieliszwili), Temuri Szonia, Tornike Tarchniszwili, Walerian Tewdoradze (65. Arczil Twildiani), Elgudża Grigalaszwili (82. Otar Marcwaladze) - Jarosław Kwasow

Jagiellonia Białystok: Marián Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Guti, Piotr Tomasik (50. Guilherme) - Dmytro Chomczenowskyj, Jacek Góralski, Taras Romanczuk, Arvydas Novikovas (75. Łukasz Sekulski), Fedor Černych (84. Przemysław Mystkowski) - Cillian Sheridan

Żółte kartki: Grigalaszwili, Tewdoradze, Twildiani - Góralski, Romanczuk, Sheridan, Sekulski

Dinamo - Jagiellonia 0:1

KONIEC! Jagiellonia od zwycięstwa rozpoczyna eliminacje LE! Rewanż 6 lipca w Białymstoku!

Jeszcze rzut rożny dla gospodarzy. To ich ostatnia szansa.

Jagiellonia szanuje piłkę, choć przed chwilą mogła nadziać się na kontrę. Jeszcze dwie minuty nerwów.

4 minuty doliczone do podstawowego czasu gry. I rzut wolny dla Jagiellonii.

A teraz słupek po strzale Sheridana! Jagiellonia powinna dzisiaj była strzelić więcej niż jednego gola.

Żółta kartka dla Sheridana za brzydki faul.

Gospodarze próbują już długich piłek w kierunku napastników - teraz jedna z nich dotarła do najwyżej ustawionego gracza, ale ten na spalonym. Posiadanie piłki 50/50.

Ładne uderzenie Sheridana z powietrza, ale tuż obok słupka.

Mnóstwo szczęścia białostoczan. Świetne podanie dostał wbiegający w pole karne Szonia, ale próbując dogrania do samotnego kolegi przez przypadek... wybił piłkę za linię końcową.

Zakotłowało się teraz w polu karnym Jagiellonii po niepewnej interwencji obrońców. Strzał jednego z rywali na szczęście zablokowany!

A teraz gol dla Dinamo, ale zdobywca bramki na spalonym.

Trzeba jednak przyznać, że gdy  rywale wychodzą z szybkim atakiem to są często duszeni w zarodku. Czasami za pomocą fauli piłkarzy Jagiellonii.

Nierozważne zagranie Burligi piętką skończyło sie głupią stratą. Na szczęście rywale fatalnie rozegrali kontrę.

Jagiellonia nie stara się zadowolić wynikiem 1:0 i szuka drugiego gola. Teraz białostoczanie mogli nadziać się na kontrę, ale przytomnie na przedpolu interweniował Kelemen.

Żółta kartka za faul taktyczny dla Romanczuka. Obaj defensywni pomocnicy Jagiellonii z żółtymi kartkami.

Kontra Jagiellonii powstrzymana w ostatniej chwili wślizgiem jednego z rywali.

Kolejny rzut rożny dla gości i kolejne zagrożenie. Do piłki wybitej na 20 metr od bramki dopadł Guti, ale uderzył kilka metrów obok słupka. Po chwili bliżej szczęścia był Cernych, ale po podaniu Sheridana minimalnie przestrzelił.

Gospodarze mieli rzut wolny z około 28 metrów od bramki Kelemena, ale piłka fatalnie uderzona przez piłkarza Dinama.

Piłkarze Jagi sami mogli sprokurować gola na 1:1. Najpierw pozwolili dośrodkować w pole karne z prawej strony, a później Romanczuk niepotrzebnie zgrywał piłkę głową do Kelemena. Na szczęście odgwizdany faul na bramkarzu Jagiellonii.

Kapitalna okazja Cernycha, który nieco przypadkowo wyszedł sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Litwin trafia jednak tylko w boczną siatkę!

Piłkarze z Batumi coraz częściej goszczą w polu karnym białostoczan. Jaga stara się jednak odpowiadać, ale strzał Romanczuka prosto w ręce bramkarza.

A teraz spore zamieszanie w polu karnym Jagi. Uderzenie jednego z piłkarzy Dinama trafia na szczęście tylko w boczną siatkę.

Jest też pierwsza zmiana w Jagiellonii - za Tomasika wchodzi Guilherme.

Bardzo ciekawa akcja gości - piłka kilka razy była przedłużana głową aż na długim słupku do futbolówki dopadł Sheridan. Napastnik Jagiellonii wpakował zaś ją do siatki! Nareszcie!

GOOOOOOOLLLL dla JAGI!!! Sheridan!

Dinamo - Jagiellonia 0:0

Jagiellonia długo bała się zaryzykować i rozgrywała piłkę na własnej połowie. Wreszcie lewą stroną popędził jednak Cernych i wywalczył rzut rożny.

Piłkarze obu drużyn już na murawie. Zaczynają goście z Białegostoku.

Jesteśmy ponownie na stadionie w gruzińskim KUTAISI. Za chwilę początek drugiej połowy spotkania.

KONIEC pierwszej połowy. Jagiellonia nie wykorzystała w niej kilku dogodnych okazji, w tym rzutu karnego i po przerwie będzie drżała o wynik. Wracamy za kilkanaście minut.

Leży teraz na murawie Góralski, który mocno ucierpiał w powietrznym starciu z jednym z rywali. Nie wygląda to dobrze.

Żółta kartka dla Tevdoradze.

Nieco przypadkowa kontra Jagiellonii powinna zakończyć się golem! Novikovas i Sheridan popędzili na jednego obrońcę Dinama, ale ten pierwszy źle rozegrał akcję! Zdecydował się na strzał, który w zęby złapał bramkarz gospodarzy.

Skuteczna interwencja Burligi ratuje Jagiellonię przed utratą gola. Po chwili Gutieri blokuje groźne dośrodkowanie gospodarzy. Gorąco w polu karnym gości.

GOL dla Jagiellonii, ale niestety nieuznany. Sheridan trafił do siatki z dobitki, ale w momencie strzału Runje był na pozycji spalonej. Szkoda.

Okres ostrej gry w środku pola, ale inicjatywa znowu należy do gości z Białegostoku. Cernych mógł w pewnym momencie zdecydować się na strzał, ale niepotrzebnie zgrywał piłkę do jednego z kolegów.

Jacek Góralski ukarany żółtą kartką za wejście od tyłu w nogi rywala.

Tym razem mieliśmy rzut rożny dla Dinamo, a dobrze dośrodkowana piłka przeszła przez pole karne niedotknieta przez żadnego z graczy. Po chwili strzelał jeden z piłkarzy gospodarzy, ale uderzenie zablokowane.

Świetna okazja Tarasa Romanczuka, ale piłkarz Jagiellonii nie wykorzystuje tego, że piłka przypadkowo spadła mu pod nogi na 8 metrze od bramki!

Novikovas wywalczył rzut rożny po dryblingu z prawej strony pola karnego.

Tym razem to Jagiellonia wyszła z kontrą i Grigalashvili musiał ratować się faulem taktycznym. Żółta kartka dla piłkarza Dinama.

Piłkarze klubu z Batumi ewidentnie nastawieni na kontry, Jagiellonia stara się atakować skrzydłami, ale na razie nieskutecznie.

Uderzenie jednego z piłkarzy Dinama broni Kelemen, ale napastnik gospodarzy był na spalonym.

Uderzenie Sheridana na słupek sparował bramkarza Dinama, a piłka wybita po chwili na rzut rożny... Jagiellonia walczy dalej o pierwszego gola...

SHERIDAN myli się z 11 metrów! Złe uderzenie napstnika Jagiellonii!

Rzut karny dla Jagiellonii!!!

Pierwszy zalążek groźnej akcji Dinama, ale skutecznie interweniują obrońcy Jagi. Piłkarze obu drużyn mają na razie mało miejsca na boisku.

Gospodarze starają się przejąć inicjatywę, ale długie rozgrywanie piłki zakończyło się wybiciem piłki, która trafiła w ręce Kelemena.

Romanczuk próbował wykorzystać złe wybicie bramkarza i to, że bramka jest pusta, ale uderzenie pomocnika Jagiellonii bardzo słabe.

Strzał Chomczenowskiego zatrzymał się na murze, późniejsza próba dośrodkowania także nie przyniosła zagrożenia.

Tym razem to prawa strona Jagiellonii postarała się o wypad w kierunku bramki rywala, ale znowu goście panicznie wybijają piłkę. Po chwili faul na Sheridanie i goście mają rzut wolny z groźniej odległości!

Na razie to Jagiellonia przy piłce. Teraz białostoczanie groźnie atakowali lewą stroną i wywalczyli rzut z autu. Piłka wybita jednak w zamieszaniu przez gruzińskich obrońców.

Bardzo niedokładne podanie od Runje w kierunku Góralskiego. Na szczęście nie skończyło się kontrą.

Jest pierwszy gwizdek sędziego! Przy piłce Gruzini.

Oba zespoły już na murawie. Za chwilę zaczynamy widowisko!

A tak prezentuje się zestawienie Jagiellonii. Tak jak wcześniej wspominaliśmy nie ma kilku graczy, którzy byli kluczowymi postaciami w układance, która sięgnęła po wicemistrzostwo Polski.

A teraz czas na składy obu drużyn. Zaczynamy od gospodarzy:

Mecz Jagiellonii z Dinamo Batumi rozpocznie się o godz. 18 czasu polskiego. Rewanż w Białymstoku odbędzie się 6 lipca.

Jagiellonia w czwartek rozpocznie swoją czwartą przygodę z Ligą Europy. W sezonie 2010/11 minimalnie lepszy od Żółto-Czerwonych okazał się grecki Aris Saloniki (1:2 i 2:2), a rok później Irtysz Pawłodar z Kazachstanu (1:0, 0:2). Dopiero w rozgrywkach 2014/15 Jaga zdołała pokonać pierwszego rywala na arenie europejskiej. Zespół z Białegostoku rozgromił w dwumeczu litewską Kruoję Pokroje (1:0 i 8:0), a w kolejnej rundzie stoczył wyrównane boje z cypryjską Omonią Nikozja (0:0, 0:1).

Witamy w relacji na żywo z pierwszego meczu polskiej drużyny w europejskich pucharach w sezonie 2017/2018!