Kadra U-21 - nowe rozdanie. Walczymy o igrzyska olimpijskie w Tokio!

Piłka nożna

Reprezentacja Polski U-21 bez wątpienia zawiodła na mistrzostwach Europy, ale w młodzieżowym futbolu wszystko dynamicznie się zmienia. Już we wrześniu rozpoczynamy eliminacje do kolejnego Euro, które będzie również batalią o wyjazd do Tokio na igrzyska olimpijskie. Jak będzie wyglądało nowe rozdanie kadry U-21? Kto będzie jej trenerem? Kto zadecyduje o jej sile?

Euro U-21 było dla Polaków ogromnym zawodem. Apetyty kibiców, ale i samych zawodników rozbudziło przede wszystkim zwycięstwo z Niemcami (1:0) w listopadzie 2016 roku. Piłkarze po tym meczu odważnie mówili nawet o medalu na imprezie rozgrywanej w Polsce. Jaki był efekt, wszyscy wiemy. – Przed turniejem chciałem, żeby nasza kadra z każdym z rywali grała jak równy z równym. Trzeba jednak powiedzieć, że w każdym z trzech meczów byliśmy słabsi od rywali – podsumował występ Polaków Zbigniew Boniek. Prezes PZPN zwrócił jednak uwagę na inną bardzo istotną rzecz. – Nie zapominajmy, że już we wrześniu gramy eliminacje do mistrzostw Europy, które w 2019 roku odbędą się we Włoszech i San Marino – zaznaczył Boniek.

 

Przez Włochy do Tokio

 

Euro U-21 kończy więc pewien etap. Nie zobaczymy już w tej reprezentacji zawodników z roczników 1994-95, ale kadra będzie grała dalej o równie istotne cele. Eliminacje, o których wspomniał prezes mają podwójne znaczenie. Jeśli awansujemy na turniej finałowy, to będziemy mogli we Włoszech i San Marino powalczyć o awans na igrzyska olimpijskie w Tokio (najprawdopodobniej trzeba awansować do półfinału, aby pojechać do Japonii). Do tego jednak daleka droga, chociaż grupę eliminacyjną mamy niezbyt trudną i szanse na awans są spore. Naszymi rywalami będą Dania, Finlandia, Gruzja, Litwa i Wyspy Owcze. Awans na Euro U-21 2019 zapewni zajęcie pierwszego miejsca w grupie. Druga pozycja jednak nie przekreśla szans na wyjazd do Włoch i San Marino. Cztery zespoły z najlepszym bilansem z tych miejsc zmierzą się w barażach o udział w turnieju.

 

W tym momencie pojawia się jednak podstawowe pytanie. Kto ten awans ma nam wywalczyć? W kadrze U-21 w eliminacjach możemy zobaczyć ośmiu uczestników Euro w Polsce. Są to wszyscy nasi bramkarze: Jakub Wrąbel, Bartłomiej Drągowski i Maksymilian Stryjek. Duet stoperów mogą utworzyć Jan Bednarek i Krystian Bielik. Tę reprezentację zasilą również Dawid Kownacki, Bartosz Kapustka i Adam Buksa.

 

 

Nawałka zabierze piłkarzy z U-21?

 

Tak na dziś wygląda teoretycznie najmocniejsze zestawienie kadry do lat 21 na eliminacje Euro 2019. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze to futbol młodzieżowy, który jest nieprzewidywalny. To banalne stwierdzenie w tym przypadku ma jednak pełne potwierdzenie. Wystarczy spojrzeć na Jarosława Niezgodę. Piłkarz jeszcze w 2015 roku nawet nie był w orbicie zainteresowań Marcina Dorny. Na wypożyczeniu w Ruchu Chorzów jednak pokazał swoje umiejętności strzeleckie i bez problemów wywalczył sobie miejsce w kadrze na Euro. Bardzo możliwe, że i teraz nie pojawi się ktoś, o kim w przypadku tej jedenastki nawet nie pomyśleliśmy.

 

Po drugie, nie jest wcale pewne, że wszyscy zawodnicy grający na turnieju w Polsce wspomogą kadrę w eliminacjach. Bednarek jest bliski powołania do pierwszej reprezentacji. Kapustka jeśli zacznie grać regularnie w klubie i odnajdzie formę sprzed roku wróci do kadry Adama Nawałki. Na powołanie po dobrym sezonie liczy również Kownacki, choć w jego przypadku kluczowa może być decyzja o zmianie klubu.

 

Co dalej z Dorną?

 

Nowe rozdanie może dotknąć jednak nie tylko piłkarzy. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość trenera Dorny. Po przegranych eliminacjach do Euro 2015 w Czechach i olbrzymim zawodzie na turnieju w Polsce kibice stracili zaufanie do tego szkoleniowca. Czy stracił je również prezes Boniek? – Wiem, że Polacy po każdej porażce chcą widzieć trenera na szubienicy. Czasami można selekcjonera z wielu rzeczy rozliczać. Trzeba zobaczyć jak trener psychicznie to znosi, zrobić analizę. Na gorąco nic nie zrobimy – powiedział po meczu z Anglią.

 

Nic dziwnego, że w tej sytuacji zaczęły się pojawiać się nazwiska kandydatów na miejsce Dorny. Wydaje się, że największe szanse na przejęcie roli selekcjonera reprezentacji U-21 ma Czesław Michniewicz. Pojawiały się jednak również inne opcje m.in. Marcin Brosz, Jerzy Brzęczek, czy Kazimierz Moskal. Z nowym trenerem czy bez już 1 września w Gruzji rozpoczynamy walkę o kolejne Euro, a w dalszej perspektywie udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

 

Terminarz reprezentacji Polski w eliminacjach Euro U-21 2019:

1.09.2017 Gruzja (w)

6.10.2017 Finlandia (d)

10.10.2017 Litwa (w)

10.11.2017 Wyspy Owcze (w)

14.11.2017 Dania (d)

27.03.2018 Litwa (d)

7.09.2018 Wyspy Owcze (d)

11.09.2018 Finlandia (w)

12.10.2018 Dania (w)

16.10.2018 Gruzja (d)

Adam Sławiński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie