MŚ U-21: Kuba pierwszym finalistą

W pierwszym półfinale mistrzostw świata siatkarzy do lat 21 rozgrywanym w Brnie, Kubańczycy pokonali Rosjan 3:1 (25:15, 25:18, 16:25, 25:23). Podopieczni trenera Nicolasa Coffigny'ego zagrają dzięki temu w niedzielnym meczu o złoto. Ich przeciwnikiem będą Biało-Czerwoni.

Spotkanie pomiędzy Kubańczykami oraz siatkarzami Sbornej było już drugim w tej edycji młodzieżowych rozgrywek mistrzostw świata. Mecz w pierwszej fazie turnieju wygrali Rosjanie pokonali przeciwników w trzech setach. Zawodnicy trenera Coffigny'ego jedynie w pierwszym secie  zdołali nawiązać walkę, ostatecznie przegrywając tę partię meczu 30:32. W pozostałych dwóch odsłonach Rosjanie wygrali kolejno do 17 i 14.

Reprezentanci Kuby na sześć spotkań zwyciężyli cztery z: Iranem, Chinami, USA oraz Turcją. Przegrali w trzech setach z polską reprezentacją. Rosjanie wygrali wszystkie spotkania w pierwszych dwóch fazach rozgrywek, podczas których stracili zaledwie cztery sety.

W pierwszej odsłonie półfinałowego meczu w Brnie skuteczniejsi okazali się Kubańczycy. Od początku narzucili Rosjanom swój styl gry i pewnie wygrali seta do 15.

Druga partia meczu również rozpoczęła się prowadzeniem zawodników trenera Coffigny'ego. Rosjanie nie potrafili zakończyć pierwszej akcji i mieli problemy z zablokowaniem ataków przeciwnika. Set zakończył się ponownie zwycięstwem Kubańczyków, tym razem do 18.

Trzecią odsłonę spotkania w dobrym stylu zaczęli Rosjanie, uzyskując prowadzenie 9:3. Zawodnicy Sbornej blokowali ataki przeciwników i poprawili skuteczność w ataku z pierwszej piłki. Nie dali przeciwnikom zniwelować przewagi, dzięki czemu wygrali 25:16.

W czwartym secie przewagę odzyskali Kubańczycy, jednak Rosjanie do końca walczyli o piątego seta, doprowadzając do remisu 21:21. W końcowej fazie tej partii skuteczniejsi okazali się jednak siatkarze z Kuby, zapewnili sobie tym samym grę w meczu finałowym mistrzostw świata do 21 lat. Przeciwnikiem Kubańczyków będą Biało-Czerwoni.

Kuba  - Rosja 3:1 (25:15, 25:18, 16:25, 25:23)

Kuba: Suarez, Castro, Hernandez, Alvarez, Rojas, Arredondo, Herrera, Diaz, Cabrera, Flores, Arce, Rubiera, Aida, Quesada, Gonzalez, Llanes, Serosa, Najarro, Pedroso

Rosja: Kononov, Semyshev, Piskarev, Yakovlev, Melnikov, Abaev, Spodobets, Klets, Chanchikov, Biarda, Melkozerov, Kosmin, Akhaminov, Kupriashkin, Rudnev, Kolesnikov, Krot, Ivanov, Borisenko, Antonov