Tour de France: Kwiatkowski jednym z faworytów czasówki

Inne
Tour de France: Kwiatkowski jednym z faworytów czasówki
fot. PAP

W sobotę jazdą indywidualną na czas w Duesseldorfie rozpocznie się największy wyścig kolarski Tour de France. Jednym z faworytów tej próby będzie Michał Kwiatkowski.

Zawodnik grupy Sky jest w wielkiej formie. Pokazał to w ubiegłym tygodniu w Krokowej, gdzie zdobył tytuł mistrza Polski w tej konkurencji, deklasując specjalistów od czasówek Macieja Bodnara i Marcina Białobłockiego.

Dotychczas tylko jeden polski kolarz zakładał żółtą koszulkę lidera Wielkiej Pętli. Był nim Lech Piasecki w Berlinie Zachodnim w 1987 roku.

Dla Kwiatkowskiego sobotni etap będzie jedną z nielicznych okazji, by powalczyć w Tour de France na swój rachunek. W następnych dniach mistrz świata z Ponferrady, tak jak inni kolarze Sky, skupi się na wspieraniu Chrisa Froome’a. Brytyjczyk chce wygrać Tour de France po raz czwarty.

Oprócz Kwiatkowskiego w 104. edycji Tour de France wystartuje jeszcze trzech Polaków: Bodnar, Paweł Poljański i Rafał Majka, wszyscy z niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe.

Majka w swoim czwartym starcie w Wielkiej Pętli po raz pierwszy nie będzie obciążony zadaniami pomocniczymi - sam pojedzie jako lider drużyny i liczy na to, że uda mu się uplasować w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej.

Trasa wyścigu liczy 3540 km. W programie jest dziewięć etapów płaskich, pięć pagórkowatych, pięć górskich oraz dwie jazdy indywidualne na czas. Po raz pierwszy od 1992 roku wyścig odwiedzi wszystkie pięć największych pasm górskich Francji: Wogezy, Jurę, Pireneje, Masyw Centralny oraz Alpy. Za królewski, najtrudniejszy etap jest uważany 17. odcinek z metą w Serre-Chevalier w Alpach, prowadzący przez przełęcze Croix-de-Fer i Galibier. Niezwykle trudny będzie też następny etap, kończący się wspinaczką na przełęcz Izoard.

ŁK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie