Dwunastu złotych siatkarzy! Przedstawiamy mistrzów świata

Siatkówka

Polscy siatkarze zdobyli w Czechach mistrzostwo świata juniorów U–21. Twórca tego sukcesu, trener Sebastian Pawlik miał do dyspozycji dwunastu zawodników. Jedni byli gwiazdami turnieju, inni grali role statystów, ale z pewnością wszyscy wnieśli swój wkład w końcowy sukces reprezentacji. Oto sylwetki mistrzów świata juniorów.

Polscy siatkarze na rozgrywanym w Czechach turnieju finałowym mistrzostw świata juniorów U–21 kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa. Na inaugurację rywalizacji w grupie A rozgromili Maroko (3:0). W kolejnych dwóch spotkaniach również nie stracili seta. Najpierw ograli gospodarzy turnieju – reprezentację Czech (3:0), następnie Kanadę (3:0). W drugiej fazie spotkali na swej drodze nieco bardziej wymagających rywali, ale zdołali pokonać Chiny (3:2), Kubę (3:0) oraz Iran (3:2) i zameldowali się w czołowej czwórce mistrzostw. W walce o finał stoczyli zacięty bój z reprezentacją Brazylii, zakończony zwycięstwem 3:2. Wreszcie w meczu o złoto rozgromili w trzech setach Kubę.

 

Trener Sebastian Pawlik, począwszy od pierwszego meczu z Marokiem, bez względu na klasę przeciwnika, sytuację w grupie i wagę meczu, zawsze rozpoczynał spotkania żelaznym wyjściowym składem:

 

Łukasz Kozub (rozgrywający) – Jakub Kochanowski (środkowy) – Norbert Huber (środkowy) – Jakub Ziobrowski (atakujący) –  Bartosz Kwolek (przyjmujący) – Tomasz Fornal (przyjmujący) – Mateusz Masłowski (libero).

 

Szymon Jakubiszak (przyjmujący) oraz Damian Domagała (atakujący) często pojawiali się na parkiecie w roli zmienników. Trzej pozostali gracze: Radosław Gil (rozgrywający), Jędrzej Gruszczyński (przyjmujący) oraz Jarosław Mucha (środkowy) grali na tym turnieju raczej role epizodyczne.

 

Oto mistrzowie świata juniorów U–21 w siatkówce:

 

 

[2] Bartosz Kwolek – przyjmujący.

 

17 lipca 1997 (193 cm – 93 kg) Klub: Onico Warszawa     

 

Zawodnik wyjściowego składu, w czołówce wielu turniejowych klasyfikacji. Wraz z Fornalem stanowił o sile ofensywnej reprezentacji Polski. Był najlepiej punktującym graczem w spotkaniach z Marokiem (14), Czechami (17), Kanadą (14), Chinami (24), Kubą – w drugiej fazie grupowej (20) oraz (wspólnie z Ziobrowskim) w meczu finałowym (12). W całej imprezie zdobył najwięcej punktów w ekipie mistrzów świata – 128. Jego mocną bronią była zagrywka – był najlepiej serwującym graczem tych mistrzostw (20 asów). Zasłużenie otrzymał nagrodę dla najlepszego przyjmującego MŚ. Kwolek ma również opinię jednego z najbardziej charakternych siatkarzy w tej grupie.

 

– Po Kwolku nie widać kompleksów i myślę, że jest to jego ogromna siła. Wyniki w statystykach pokazują jego ogromny udział w grze Polaków. Rozkład ataków pokazuje, że rozgrywający bardzo ufa parze Kwolek – Fornal, a Kwolkowi wybitnie – mówił w magazynie Polska 2017 Wojciech Drzyzga.

 

W kadrze prowadzonej przez trenera Pawlika występował już w mistrzostwach Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji (EEVZA) w grudniu 2013 roku.  Mistrz Europy kadetów (2015), mistrz świata kadetów (2015), mistrz Europy juniorów (2016), ma również na koncie wiele nagród indywidualnych, m.in. MVP mistrzostw Europy kadetów (2015), MVP mistrzostw świata kadetów (2015).

 

Przed rozpoczęciem minionego sezonu podpisał trzyletni kontrakt z Onico AZS Politechniką Warszawską. Regularnie otrzymywał szansę gry od trenera Jakuba Bednaruka: pojawił się w 28 spotkaniach, zagrał łącznie 87 setów. W marcu zgarnął statuetkę MVP po wygranym 3:1 wyjazdowym meczu z MKS Będzin.

 

Występy w PlusLidze:

 

Jasrzębski Węgiel [2013/14]: 1 set.
Onico AZS Politechnika Warszawska [2016/17]:  87 setów – 231 punktów (153 atak + 24 zagrywka + 10 blok)

 

[3] Jakub Kochanowski – środkowy; kapitan.   

 

17 lipca 1997 (199 cm – 84 kg) Klub: Indykpol AZS Olsztyn

 

Kapitan drużyny, zawsze w wyjściowym składzie. Kończył wiele kluczowych akcji w ważnych momentach spotkań, skutecznie zakończył m.in. ostatnią akcję tego turnieju. W półfinałowym starciu z Brazylią był najlepiej punktującym zawodnikiem meczu (21). Znakomicie dysponowany w całym turnieju, również w finałowym starciu z Kubą, w którym rozbił rywali zagrywkami (4 asy serwisowe). W całym turnieju zdobył 87 punktów (trzeci wynik w polskiej ekipie po Kwolku i Fornalu). Został uznany najlepszym zawodnikiem (MVP) tych mistrzostw.

 

Ma na koncie wiele reprezentacyjnych sukcesów w różnych kategoriach wiekowych, był m.in. wicemistrzem Europy juniorów (2014), mistrzem Europy kadetów (2015), mistrzem świata kadetów (2015), mistrzem Europy juniorów (2016). Jako pierwszy z tej drużyny zyskał uznanie selekcjonera dorosłej reprezentacji. Ferdinando De Giorgi powołał go do 18-osobowego składu na Ligę Światową, w miejsce kontuzjowanego Andrzeja Wrony. Kochanowski podczas turnieju w Pesaro pojawił się na parkiecie w meczach z Włochami (3:1) i Iranem (1:3).

 

W czerwcu 2016 roku podpisał dwuletnią umowę z Indykpolem AZS Olsztyn. Od trenera Andrei Gardiniego otrzymał sporo szans na zaprezentowanie swych umiejętności na parkietach ekstraklasy. Dwukrotnie otrzymał nawet nagrody dla najlepszego gracza meczu, obie po konfrontacjach z AZS Częstochowa.

 

Występy w PlusLidze:

 

Indykpol AZS Olsztyn [2016/17]: 78 setów – 179 punktów (115 atak + 20 zagrywka + 44 blok).

 

[4] Łukasz Kozub – rozgrywający.           

 

3 listopada 1997 (188 cm – 86 kg) Klub: MKS Będzin

 

– Jedziemy na ten turniej po złoty medal. Myślę, że po tych sukcesach, które osiągnęliśmy trudno byłoby jechać z innym nastawieniem – mówił przed turniejem.

 

Najlepszy rozgrywający turnieju w Czechach, co zostało podkreślone nagrodą indywidualną, którą otrzymał po zwycięskim finale. Można śmiało powiedzieć, że te mistrzostwa świata były jego popisem, miejmy nadzieję, że również furtką do wielkiej kariery. Wcześniej wywalczył mistrzostwo Europy kadetów (2015), mistrzostwo świata kadetów (2015), oraz mistrzostwo Europy juniorów (2016).

 

Wychowanek AKS Resovia, po trzyletnim pobycie w SMS PZPS Spała, w czerwcu 2016 roku został wypożyczony do MKS Będzin, gdzie rywalizował o miejsce w składzie z Amerykaninem Jonahem Seifem. Na parkietach PlusLigi zagrał 82 sety. W październiku przyznano mu statuetkę MVP po wygranym wyjazdowym meczu z Jastrzębskim Węglem.

 

Występy w PlusLidze:

 

MKS Będzin [2016/17]: 82 sety – 25 punktów (7 atak + 4 zagrywka + 14 blok)

 

[5] Radosław Gil – rozgrywający.

 

25 stycznia 1997 (192 cm – 81 kg) Klub: Jastrzębski Węgiel/ Calcit Kamnik

 

Dwudziestolatek musiał póki co godzić się z rolą drugiego rozgrywającego zarówno w klubie, gdzie był zmiennikiem Lukasa Kampy, jak i w reprezentacji juniorów, gdzie pierwsze skrzypce grał Łukasz Kozub. Gil podczas turnieju w Czechach pojawiał się epizodycznie na parkiecie w meczach z Marokiem, Kanadą, Chinami, Iranem i Brazylią. Pojawił się również na moment podczas finałowej konfrontacji z Kubą. Być może szansą na grę w większym wymiarze czasowym będzie dla tego siatkarza podpisanie umowy z drużyną wicemistrza Słowenii Calcit Kamnik.

 

Występy w PlusLidze:

 

Jastrzębski Węgiel [2015/16]: 28 setów – 4 punkty (1 atak + 3 zagrywka), [2016/17]: 18 setów – 2 punkty (1 atak + 1 blok)

 

[6] Szymon Jakubiszak – przyjmujący   

 

13 lutego 1998 (204 cm – 82 kg) Klub: Lotos Trefl Gdańsk

 

Mistrz Europy juniorów 2016. Na mistrzostwach świata U–21 nie łapał się do wyjściowej szóstki, ale niemal w każdym meczu był bardzo wartościowym zmiennikiem, tak było choćby w półfinałowym starciu z reprezentacją Brazylii.

 

Zawodnik Lotosu Trefla Gdańsk, barwy którego reprezentuje od 2011 roku, przechodząc kolejne szczeble siatkarskiego wtajemniczenia: występował w młodzikach, w kadetach, następnie regularnie prezentował się w Młodej Lidze. W październiku 2016 roku po raz pierwszy zaprezentował się w PlusLidze, w meczu przeciwko Effectorowi Kielce (3:1). Później jeszcze kilkukrotnie trener Andrea Anastasi dawał mu szansę gry. W półfinale Pucharu Polski, przeciwko PGE Skrze Bełchatów, po raz pierwszy – z powodu niedyspozycji dwóch podstawowych przyjmujących: Mateusza Miki i Miłosza Hebdy – miał okazję zagrać od początku meczu, w pełnym wymiarze i mimo porażki nie zawiódł, był najlepiej punktującym zawodnikiem swej drużyny.

 

Występy w PlusLidze:


Lotos Trefl Gdańsk [2016/17]: 20 setów – 18 punktów (12 atak + 5 blok + 1 zagrywka)

 

[8] Jędrzej Gruszczyński – przyjmujący/libero 

 

13 listopada 1997 (185 cm – 83 kg) Klub: Onico Warszawa

 

Mistrz Europy i świata w kategorii kadetów. Na mistrzostwach świata U–21 w głębokiej rezerwie, pojawił się na parkiecie jedynie w spotkaniach z Marokiem i Brazylią.

 

W minionym sezonie Gruszczyński o miejsce w składzie Onico AZS Politechniki Warszawskiej rywalizował z Maciejem Olenderkiem.

 

Występy w PlusLidze:

 

Onico AZS Politechnika Warszawska [2016/17]: 48 setów/ –

 

[9] Jakub Ziobrowski – atakujący           

 

23 stycznia 1997 (202 cm – 96 kg) Klub: Cerrad Czarni Radom

 

Przed turniejem miał kłopoty z barkiem, przez co jego możliwości w ofensywie były nieco ograniczone. Zaczynał spotkania w wyjściowym składzie, później często zmieniany przez Damiana Domagałę. W kluczowych meczach był w dobrej dyspozycji. Błysnął w półfinałowym meczu z Brazylią, w którym zdobył 15 punktów, dobrze zagrał również w finale z Kubą (12 oczek, wspólnie z Kwolkiem najwięcej w ekipie zwycięzców). Jego atutem był również blok.

 

Wcześniej wywalczył z tą drużyną mistrzostwo Europy i świata w gronie kadetów, a także mistrzostwo Europy juniorów w 2016 roku. Podczas tego ostatniego turnieju został również uznany najlepszym atakującym.

 

Od maja 2016 roku jest zawodnikiem Cerrad Czarnych. W Radomiu przegrywał rywalizację z Bartłomiejem Bołądziem, dopiero w końcówce sezonu otrzymał więcej okazji do gry. W marcu, po meczu z Cuprum Lubin (3:0), który był dla niego dopiero drugim występem w podstawowym składzie, otrzymał nagrodę MVP.  

 

Występy w PlusLidze:

 

Cerrad Czarni Radom [2016/17]: 70 setów – 131 punktów (115 atak + 4 zagrywka + 12 blok)

 

[10] Damian Domagała – atakujący.               

 

23 kwietnia 1998 (199 cm – 82 kg) Klub: SMS PZPS Spała/ KS Wifama Łódź

 

W minionym sezonie występował w barwach SMS PZPS Spała w rozgrywkach I ligi. Na czeskim czempionacie pełnił rolę zmiennika Jakuba Ziobrowskiego, grał w meczach z Marokiem (7 punktów), Czechami (8), Kanadą (8), Chinami (10) oraz Iranem (11).

 

Ma w swym dorobku również mistrzostwo Europy i świata w gronie kadetów (2015), a także mistrzostwo Europy juniorów (2016).

 

[13] Mateusz Masłowski – libero.          

 

13 czerwca 1997 (185 cm – 78 kg) Klub: Asseco Resovia

 

Mocny punkt zespołu, z którym wywalczył wcześniej mistrzostwo Europy i świata kadetów (2015) oraz mistrzostwo Europy juniorów (2016).

 

W jego przypadku z pewnością zaprocentowało doświadczenie z PlusLigi. Młody siatkarz w styczniu uzyskał zaufanie trenera Andrzeja Kowala. Już za pierwszy mecz, w którym zagrał w wyjściowym składzie (przeciwko Espadonowi Szczecin), zgarnął nagrodę MVP. Później występował coraz częściej, również z powodu urazu Damiana Wojtaszka.

 

W końcówce sezonu dopadła go przykra kontuzja: zerwanie drugiego stopnia przyczepu przywodziciela. Miał dłuższą przerwę, nie zdołał wrócić przed turniejem kwalifikacyjnym, który rozegrano w maju w Berlinie, ale na mistrzostwach świata był już w dobrej dyspozycji.

 

Występy w PlusLidze:

 

Asseco Resovia [2013/14]: 14 setów; [2016/17]: 45 setów.

 

[15] Norbert Huber – środkowy.            

 

14 sierpnia 1998 (204 cm – 80 kg) Klub: SMS PZPS Spała, AKS Resovia Rzeszow/ Cerrad Czarni Radom


Najmłodszy zawodnik reprezentacji Polski na MŚ U–21 (część kolegów była od niego ponad rok starsza), a mimo to miał pewne miejsce w wyjściowym składzie. Zupełnie zasłużenie, bo zawodnik prezentował się znakomicie, z wynikiem 21. punktowych bloków znalazł się nawet w czołówce rankingu blokujących.

 

Mistrz Europy juniorów z 2016 roku. W tym roku ukończył naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale. W kwietniu podpisał trzyletni kontrakt z Cerrad Czarnymi Radom.

 

[16] Jarosław Mucha – środkowy.          

 

25 maja 1997 (200 cm – 88 kg) Klub: Exact-Systems Norwid Częstochowa

 

W poprzednim sezonie reprezentował barwy Exact-Systems Norwid Częstochowa, jednej ze słabszych drużyn I ligi.

 

Na mistrzostwach świata  U–21 był głównie rezerwowym, pojawił się na parkiecie jedynie w pojedynczych setach meczów z Marokiem i Iranem.

 

 

 

[18] Tomasz Fornal – przyjmujący.

 

31 sierpnia 1997 (198 cm – 96 kg) Klub: Cerrad Czarni Radom

 

Obok Kwolka stanowił o sile ofensywnej mistrzów świata, w całym turnieju zdobył 100 punktów. Punktował najlepiej w polskiej ekipie w meczu z Iranem (20).

 

– Jesteśmy pewni siebie. W swoim roczniku wygraliśmy wszystkie imprezy, nie przegrywając żadnego meczu. Nie da się ukryć, że my sami, trenerzy, jak i całe środowisko siatkarskie uważa, że powinniśmy wrócić z Czech ze złotym medalem – mówił przed tą imprezą.

 

Wcześniej z juniorskimi reprezentacjami wywalczył m.in. wicemistrzostwo Europy juniorów (2014), mistrzostwo Europy kadetów (2015), mistrzostwo świata kadetów (2015) oraz mistrzostwo Europy juniorów (2016). Podczas juniorskiego Euro 2014 otrzymał nagrodę dla najlepszego przyjmującego.

 

W minionym sezonie udanie zadebiutował w PlusLidze w barwach Cerrad Czarnych Radom. Rozegrał 120 setów, zdobył dla swej drużyny 330 punktów. Trzykrotnie otrzymał statuetkę dla najlepszego siatkarza meczu MVP (za spotkanie przeciwko Espadonowi Szczecin, AZS Częstochowa i Łuczniczce Bydgoszcz).

 

Występy w PlusLidze:

 

Cerrad Czarni Radom: [2016/17]: 120 setów/ 330 punktów (271 atak + 19 zagrywka + 40 blok).

 

Drużynę prowadził sztab szkoleniowo-medyczny w składzie:

 

Sebastian Pawlik – trener
Maciej Zendeł – II trener

 

Jakub Łamajkowski – fizjoterapeuta
Tomasz Morga – statystyk
Krzysztof Zając – lekarz
Leon Bartman – kierownik drużyny.

 

W załączonym materiale wideo skrót meczu finałowego Polska – Kuba 3:0.

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie