Mauer-Różańska: Zaimponowały mi taniec i akrobatyka artystyczna

Inne
Mauer-Różańska: Zaimponowały mi taniec i akrobatyka artystyczna
fot. worlddancesport.org

Dwukrotna medalistka olimpijska w strzelectwie i ambasadorka igrzysk World Games (20-30 lipca we Wrocławiu) Renata Mauer-Różańska przyznała, że jest pod wrażeniem niektórych konkurencji. - Zaimponowały mi taniec i akrobatyka artystyczna - podkreśliła.

Na World Games, czyli igrzyskach sportów nieolimpijskich, odbędzie się rywalizacja w 31 dyscyplinach.

- Cieszę się, że ta impreza ma miejsce we Wrocławiu. Już widać rozwój sportu w tym mieście. W dyscyplinach, które znalazły się w programie igrzysk, panuje niesamowicie duży ruch. Gdy podejmowaliśmy decyzję o organizacji World Games, niektóre z nich w ogóle nie były znane, a teraz np. frisbee widać wszędzie – powiedziała Mauer-Różańska, która sprawuje drugą kadencję w radzie miasta.

Mistrzyni olimpijska w karabinie pneumatycznym 10 m z Atlanty (1996) oraz karabinie sportowym trzy postawy z Sydney (2004) nie ukrywa, że skala World Games jest nieporównywalna z olimpiadą.

- Igrzyska olimpijskie są większym wyzwaniem, więcej zawodników... Wrocław by tego nie udźwignął w obecnej sytuacji. Trudno byłoby pomieścić wszystkich kibiców. World Games podobają mi się pod tym względem, że prawie nie trzeba było budować nowych obiektów, wystarczyło zmodernizować te, które już mamy – podkreśliła Mauer-Różańska.

Jej zdaniem dużym atutem lipcowej imprezy jest fakt, że możliwość startu mają w niej również amatorzy.

- Niedawno brałam udział w dekoracji uczestników Półmaratonu Wrocławskiego, który kończył się na Stadionie Olimpijskim. Ci biegacze, którzy wbiegali na metę, przeżywali to jak profesjonaliści w zawodach na najwyższym poziomie. Tutaj część startujących to sportowcy światowej czołówki, ale właściwie może uczestniczyć każdy. W igrzyskach olimpijskich nie wszyscy mają taką szansę – wyjaśniła.

Mauer-Różańska brała udział w konferencji prasowej, na której zaprezentowano medale dla najlepszych zawodników na World Games.

- To bardzo elegancki i przemyślany projekt. Są na nim symbole Wrocławia, World Games i sportu. Na pewno medaliści będą zadowoleni - oceniła.

Jak dodała, od igrzysk w 1996 roku wie, że wygląd medalu nie jest bez znaczenia.

- Na tym, który zdobyłam, wygrawerowano nie nazwę konkurencji, w której startowałam, a więc karabin pneumatyczny 40 strzałów, a innej olimpijskiej - pistolet pneumatyczny 40 strzałów. Uwagę na to zwróciła mi moja koleżanka, która zajęła drugie miejsce, Niemka Petra Horneber. Myślałyśmy, że po prostu zamieniono miejscami medale. Zgłosiłyśmy to organizatorom. Okazało się, że przez pomyłkę wygrawerowano dwa komplety dla tej samej konkurencji. Ten medal został wymieniony przez Międzynarodową Federację Strzelecką podczas finału Pucharu Świata jesienią tego samego roku. We wrześniu otrzymałam całkiem nowy medal, ale ten pierwszy musiałam zwrócić – opowiadała.

- Na szczęście takich pomyłek na World Games nie będzie, bo tu nie ma wygrawerowanej nazwy konkurencji – dodała.

Na World Games Mauer-Różańska chce obejrzeć jak najwięcej zawodów, ale szczególne wrażenie zrobiły na niej tańce i akrobatyka artystyczna.

- Widziałam już zawody testowe, to naprawdę niesamowite... Chciałabym też zobaczyć te sporty precyzyjne, bo one są mi bardzo bliskie. Strzelectwo uprawiałam 29 lat i ten element zawsze musiałam trenować – powiedziała.

Ceremonię otwarcia World Games zaplanowano na 20 lipca. Zawody rozpoczną się dzień później i potrwają 10 dni.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze