Superpuchar Polski: Sędziowie będą mogli skorzystać z systemu VAR

Piłka nożna
Superpuchar Polski: Sędziowie będą mogli skorzystać z systemu VAR
fot.Cyfrasport

System powtórek wideo tzw. VAR po raz pierwszy w Polsce zostanie zastosowany podczas piątkowego meczu mistrza Legii Warszawa ze zdobywcą krajowego pucharu Arką Gdynia w meczu o piłkarski Superpuchar. W poprzednim sezonie system testowany był "off-line".

Sędzią głównym piątkowego meczu w Warszawie będzie Szymon Marciniak. Z kolei arbitrem odpowiedzialnym za system VAR będzie Paweł Gil. - Polski Związek Piłki Nożnej we wtorek uzyskał oficjalną zgodę od Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB), która zajmuje się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną, na wykorzystanie sytemu VAR podczas meczu o Superpuchar Polski - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie piłkarskiej centrali.

 

System powtórek wideo VAR (video assistant referee) umożliwia sędziom konsultacje przy podejmowaniu decyzji w sytuacjach kluczowych dla przebiegu meczu. Dzięki niemu główny rozjemca ma możliwość bezpośredniej komunikacji z dodatkowym arbitrem, mającym dostęp do wideo.

 

VAR ma na celu wyeliminowanie błędów sędziowskich. Chodzi głównie o rzuty karne, czerwone kartki oraz sytuacje przed zdobyciem bramki (np. spalony, faul, zagranie ręką).

 

System był już stosowany m.in. w klubowych mistrzostwach świata oraz ostatnio w Pucharze Konfederacji.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze