World Games: Przygotowania na ostatniej prostej

Inne
World Games: Przygotowania na ostatniej prostej
fot. Materiały Prasowe

Tramwaj dla sportowców, taksówki z logo World Games, strefa dla dziennikarzy przy Rynku - to czeka na gości igrzysk sportów nieolimpijskich 20-30 lipca we Wrocławiu. Impreza, choć nie tak prestiżowa jak olimpiada, przygotowywana jest z podobnym rozmachem.

Niektórzy zagraniczni sportowcy trenują w stolicy Dolnego Śląska już od kilku dni, jak choćby ci startujący w pływaniu w płetwach - w poniedziałek wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Europy, a rywalizacja w tej dyscyplinie zaplanowana jest również podczas World Games.

Na nowym basenie o rozmiarach olimpijskich w hali "Orbita" - pierwszym takim na Dolnym Śląsku - o medale walczyć też będą ratownicy sportowi, a jedną ze startujących będzie Alicja Tchórz, reprezentantka Polski na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016).

- Pamiętam mistrzostwa Europy w pływaniu w Szczecinie. Wychodzenie na start przy aplauzie i wsparciu publiczności było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Chciałam to przeżyć ponownie - odpowiedziała 24-letnia zawodniczka na pytanie, dlaczego zdecydowała się wziąć udział w World Games.

Tchórz wystartuje w dwóch konkurencjach: pływaniu na 200 m z przeszkodami oraz ratowaniu manekina 50 m.

90-minutowa ceremonia otwarcia World Games zaplanowana jest na 20 lipca. Odbędzie się na Stadionie Wrocław, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa piłkarski Śląsk. Reżyserem jest Krzysztof Materna, a autorzy wzorowali się na spektaklu sprzed igrzysk olimpijskich w Londynie.

- Płyta stadionu będzie podzielona na trzy sceny: główną, na której ślubowanie złożą reprezentanci sportowców, tu odbędzie się też przemarsz flagowy wszystkich krajów; środkową, gdzie pokazy taneczne zaprezentuje ponad 400 osób, wystąpią też zaproszone gwiazdy; oraz górną z całą orkiestrą symfoniczną - poinformowali organizatorzy.

Do Wrocławia ma przyjechać ok. 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów, akredytowało się ok. 700 dziennikarzy.

Ci pierwsi będą mieli do dyspozycji własny... tramwaj. Pojazd będzie przewoził zawodników mieszkających w jednym z wrocławskich akademików do miejsca, w którym mają zapewnione wyżywienie. Z kolei reporterzy będą mogli pracować w strefie medialnej przy ul. Świdnickiej nieopodal Rynku. VIPów przewozić będą taksówki ze specjalnymi magnesami z logo World Games na drzwiach.

Oszacowano także, że na zawody przyjedzie 50-60 tysięcy kibiców z innych krajów. Dla nich oraz dla mieszkańców miasta zainteresowanych imprezą również przygotowano atrakcje.

- W samym sercu miasta powstanie World Games Plaza, gdzie będzie można codziennie poznawać dyscypliny igrzysk i ciekawie spędzić czas - powiedziała wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.

Choć skala imprezy jest nieporównywalna z olimpiadą, miasto przygotowuje się do niej z równie silnym zaangażowaniem i drobiazgowością.

- To szalenie trudne logistycznie wyzwanie. We Wrocławiu zmodernizowany został Stadion Olimpijski, który prawdopodobnie dzisiaj byłby już zamknięty, gdyby nie World Games. Teraz na co dzień komplet publiczności ogląda tu występy żużlowców Sparty Wrocław. Poza tym powstały basen olimpijski oraz otwarty w sobotę tor wrotkarski, które po zakończeniu igrzysk będą służyć wrocławianom - podsumował przewodniczący komitetu organizacyjnego Marcin Przychodny.

Tor wrotkarski składa się tak naprawdę z dwóch tras dla wrotkarzy i rolkarzy - 200-metrowego do jazdy szybkiej, którego budowa kosztowała 6 mln zł, oraz mającego 580 m długości toru do jazdy ulicznej.

- Ten niebieski do jazdy szybkiej jest określony przepisami co do centymetra. Konkurencje uliczne można również przeprowadzić w mieście, ale ostatnio coraz częściej powstają osobne tory i również zdecydowaliśmy się na ten krok. Wkrótce zostaną wybudowane dwie trybuny na łącznie 1000 miejsc. Powstanie też całe zaplecze sportowe - od szatni i strefy dla zawodników po biura i przestrzeń dla sztabu, masażystów - poinformował gospodarz obiektu Mieszko Mikita.

Ceremonię otwarcia World Games zaplanowano na 20 lipca na godzinę 19. Pierwsze zawody rozpoczną się nazajutrz i potrwają 10 dni. Wystąpi ok. 3,5 tysiąca sportowców, którzy powalczą w 31 dyscyplinach i 222 konkurencjach. Gospodarze wystawią prawie 300-osobową, najliczniejszą reprezentację.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze