Tokio bez możliwości palenia w miejscach publicznych?

Inne
Tokio bez możliwości palenia w miejscach publicznych?
fot, PAP

Gubernator Tokio Yuriko Koike będzie dążyła do wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. W 2020 roku stolica Japonii będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich.

Podobny pomysł na szczeblu centralnym nie ma szans powodzenia. Zwolennikiem palenia jest m.in. premier Shinzo Abe. Silny jest także lobbing firmy Japan Tobacco, w której 1/3 udziałów ma państwo, a w samym tylko 2015 roku wpłaciła do budżetu 700 mln dolarów z tytułu dywidendy.

Jednak podczas ostatnich wyborów samorządowych ugrupowanie Koike w stolicy wyraźnie pokonało partię Abe. Głosowanie nad zakazem planowane jest jesienią.

50 lat temu palaczami była około połowa Japończyków. Obecnie stanowią 18 procent społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje Japonię na końcu stawki państw zwalczających ten nałóg. Automat z papierosami znajduje się nawet w budynku ministerstwa zdrowia.

W 2003 roku wprowadzono przepis, który miał zachęcać restauratorów i właścicieli innych obiektów do tworzenia stref wolnych od dymu nikotynowego, ale nie przewiduje on kar w przypadku nie podejmowania jakichkolwiek kroków w tym kierunku.

KB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze