I. Narty wodne

 

Kto z nas nie chciał w latach 80-tych jeździć na nartach wodnych. Widok mknącej po mazurskich jeziorach motorówki i ślizgającego się po wodzie, na jednej lub dwóch nartach, narciarza wodnego rozbudzał wyobraźnię, ale także wzbudzał strach. Gdyż upadek do wody przy prędkościach ponad 50km/h często był bolesny i przerażający.

 

Rys historyczny

 

Wszystko zaczęło się w latach dwudziestych poprzedniego wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu w kolejnych krajach następował wzrost popularności tego niezwykłego sportu. Od 1953 roku, co dwa lata, rozgrywane są mistrzostwa globu, które wyłaniają najlepszych zawodników na świecie w trzech konkurencjach, o których za chwilę. Ważnym momentem, choć niestety zakończonym porażką, było włączenie dyscypliny, jako pokazowej, do Igrzysk Olimpijskich w roku 1972 w Monachium. Kolejna próba uznania tej dyscypliny jako olimpijskiej, miała miejsce w Grecji, podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w roku 2004. Niestety ta próba także zakończyła się porażką.

 

Te niepowodzenia, wcale nie wpłynęły na atrakcyjność tej wyjątkowo pięknej i skomplikowanej technicznie dyscypliny, rozgrywanej podczas The World Games.

 

Zasady w pigułce

 

Zawodnicy ustawią się na starcie we Wrocławiu, by rywalizować w trzech konkurencjach:

 

SLALOM - rozgrywany na trasie o długości 259m, gdzie zawodnicy zobowiązani są w odpowiedni, określony przepisami spósób, pokonać trasę z rozstawionych boi. Prędkość powinna wynosić maksymalnie 58kmh w przypadku mężczyzn oraz 55kmh w przypadku kobiet. Z każdym kolejnym przejazdem skracana jest lina holownicza (od 16m do 9,25m). O zwycięstwie w tej konkurencji decyduje ilość prawidłowo ominiętych boi, z użyciem jak najkrótszej linki holowniczej. -

 

JAZDA FIGUROWA - dwukrotny przejazd wykonywany po trasie, za motorówką płynącą stałą prędkością, podczas której zawodnik wykonuję ewolucje, oceniane przez komisję sędziowską. Zawodnik jest zobowiązany do poinformowanie sędziów o prędkości, z jaką zamierza pokonywać trasę.

 

SKOKI - gdzie o zwycięstwie decyduje długość skoku z rampy przy prędkości maksymalnej 57kmh - mężczyźni, 54 kmh - kobiety. Długość liny holowniczej dla tej konkurencji jest także określona przepisami i wynosi 23 m

 

Narty wodne na The World Games 2017

 

Data i miejsce: 25-28 lipca, Marina nad Odrą
Konkurencje: Slalom, jazda figurowa, skoki (wszystko kobiet i mężczyzn)
Komplety medali: 6
Liczba uczestników: ok. 12 zawodników i 8 zawodniczek na konkurencję
Reprezentacja Polski: Kamil Borysewicz (skok)
Szanse Polaków: optymistycznie

II. Wakeboard

 

Rys historyczny

 

Wraz z rozwojem snowboardu i kitesurfingu, które zaliczane są do sportów ekstremalnych. Narciarze wodni zgodnie stwierdzili, że równie atrakcyjną formą rozrywki i współzawodnictwa może być ślizganie się po wodzie na jednej desce bardzo podobnej do snowboardowej. To dało szansę na powstanie nowej konkurencji - wakeboardu. Co ciekawe konkurencja ta rozwija się niezwykle szybko od lat 70. poprzedniego wieku, ale boom nastąpił dopiero pod koniec lat 80. Niewątpliwie popularność tej konkurencji wzmacnia łatwość nauki w tzw. wakeparkach, gdzie do ciągania po wodzie nie służy tradycyjna motorówka, a wyciąg rozstawiony w wodzie, podobny do wyciągów narciarskich.

 

Zasady w pigułce

 

W ramach The World Games rozegrane zostaną konkursy jazdy dowolnej - freestyle, tak wśród pań, jak i panów. Każdy z zawodników będzie mógł wykonać po dwa przejazdy oceniane przez panel sędziowski. Do wytworzenia fali, służą specjalnie do tego zaprojektowane motorówki z dodatkowymi zbiornikami balastowymi, zwiększającymi zanurzenie rufy i tym samym zwiększające zafalowanie

w strefie za motorówką - w tzw. wake’u. Dodatkowe przeszkody rozstawione na trasie, mają zwiększyć trudność przejazdów i dać szanse na wykonanie dodatkowych tricków.

 

Wakeboarding na The World Games 2017

 

Data i miejsce: 25-28 lipca, Marina nad Odrą
Konkurencje: Freestyle kobiet i mężczyzn
Komplety medali: 2
Liczba uczestników: 13 zawodników, 10 zawodniczek
Reprezentacja Polski: Magda Kado – mistrzyni Europy 2015
Szanse Polaków: 1 (optymistycznie)